AktualnośćiGmina Ścinawa

Działania ścinawskiego samorządu w związku z pandemią (RADIO NEWS)

Zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona zdrowia mieszkańców gminy Ścinawa to priorytetowe działanie dla lokalnego samorządu. W obliczu pandemii koronowirusa uruchomione zostały więc środki budżetowe, związane z rezerwą na zarządzanie kryzysowe. Przed dwoma tygodniami sztab kryzysowy zapoznał się z sytuacją w gminie i określił zapotrzebowanie na odzież ochronną i płyny do dezynfekcji. Warto zaznaczyć, że w trosce o zdrowie petentów oraz pracowników gminne jednostki pracują w trybie wewnętrznym.

Działania lokalnego samorządu i jednostek pomocniczych w związku z pandemią:
1. Zakup i przekazanie pierwszej partii płynu dezynfekującego dla gminnych jednostek, tj.: Miejsko-Gminnego Zespołu Zakładów Opieki Podstawowej w Ścinawie, Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie, Centrum Turystyki i Kultury, Ochotniczych Straży Pożarnych (Ścinawa, Tymowa, Zaborów), a także dla urzędu, który jak wszystkie inne jednostki ścinawskiego samorządu od połowy marca, dla bezpieczeństwa, ograniczył działalność i pracuje w trybie wewnętrznym. Magistrat obsługuje mieszkańców tylko w pilnych sprawach, jednocześnie realizuje ustawowe obowiązki oraz zaplanowane zadania, a także koordynuje i wykonuje na bieżąco polecenia rządu oraz wojewody związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
2. Ponadto zakupiono i przekazano strażakom ze ścinawskiej OSP oraz Miejsko-Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Ścinawie pierwszą partię masek ochronnych. Dodatkowo na potrzeby MGOPS-u przekazano 600 par rękawiczek, do strażaków trafiło ich 500.
3. Zrealizowano zamówienie na 120 kombinezonów ochronnych dla strażaków z OSP, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym (w gminie są to jednostki ze Ścinawy oraz Tymowej); zamówiono kolejnych kilkaset litrów płynu dezynfekującego oraz ponad pół tysiąca masek ochronnych.
4. Strażacy z jednostek OSP, będących w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, zadeklarowali wsparcie dla MGOPS-u w dostawie artykułów pierwszej potrzeby dla mieszkańców, którymi stale opiekują się pracownicy ośrodka.
5. Na bieżąco umieszczane są ważne komunikaty i dzienne raporty związane z pandemią koronawirusa na gminnej stronie www.scinawa.pl oraz w mediach społecznościowych.
6. Mimo zawieszania zajęć w szkołach utrzymana została, w ograniczonym zakresie, bezpłatna gminną komunikacja zbiorowa, aby umożliwić załatwianie osobom z terenów wiejskich załatwienie najpotrzebniejszych spraw, związanych czy to z zakupami leków w aptekach, czy też zakupami produktów spożywczych. Przewoźnik został wezwany do codziennej dezynfekcji autobusów i przestrzegania wprowadzonego ostatnio ograniczania przemieszczania się pasażerów w ilości nie większej niż połowa miejsc siedzących, w które wyposażony jest dany pojazd.
7. Ścinawski ośrodek zdrowia wprowadził „teleporady” umożliwiające bezpośredni kontakt zdalny z lekarzami, zawiesił bilanse, dodatkowe zajęcia rehabilitacyjne oraz szczepienia okresowe.
8. Przypominamy jednocześnie, że obecne przepisy pozwalają samorządowi na udzielenie pomocy publicznej w zakresie odraczania, rozkładania na raty a nawet całkowitego umarzania opłat podatkowych w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach. Niemniej ścinawski samorząd czeka na sprecyzowanie zapowiadanych przez rząd rozwiązań w zakresie wsparcia dla przedsiębiorców.
9. Sztab kryzysowy pozostaje w zdalnym kontakcie, działania koordynuje pracownik urzędu, inspektor ds. obronnych i zarządzania kryzysowego dostępny pod numerem: +48 570 335 112.

– W związku z bardzo dynamiczną sytuacją apeluję, aby bezwzględnie przestrzegać wszystkich zaleceń i zakazów wprowadzanych przez rząd i instytucje publiczne: zostańmy w domach, bądźmy odpowiedzialni, nie okłamujmy medyków, przestrzegajmy kwarantanny – nawołuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Jednocześnie doceniam zaangażowanie pracowników ośrodka pomocy społecznej, ośrodka zdrowia, placówek oświatowych, aptek, sklepów, bezpośrednio mi podległych urzędników, strażaków z OSP i innych, którzy realizują swoje obowiązki w tym trudnym czasie. Te osoby, mimo realnego zagrożenia, wciąż wykonują swoje zadania, niosą pomoc chorym, słabszym, starszym. Dziękuję też mieszkańcom gminy, którzy bezinteresownie pomagają sąsiadom, wspierają się nawzajem. Jestem zbudowany Państwa postawą, wiem, że na portalu społecznościowym funkcjonuje grupa, która skupia mieszkańców deklarujących i faktycznie pomagających, tym którzy są w potrzebie, te osoby szyją maseczki ochronne, robią zakupy osobom samotnym – dodaje szef samorządu.

O działaniach gminy podejmowanych w czasach pandemii na antenie Radia Plus w audycji: Jak ścinawski samorząd radzi sobie w czasach epidemii? – mówił burmistrz Krystian Kosztyła.