AktualnośćiGmina Ścinawa

Wielomilionowa inwestycja gminy szansą dla lokalnych firm

Niedawno informowaliśmy o podpisaniu umowy ze spółką Hydro-Marko z Jarocina na rozbudowę i modernizację ścinawskiej oczyszczalni ścieków- publikacja dostępna TUTAJ. Zadanie związane z unowocześnieniem i automatyzacją obiektu oraz dostosowaniem go do wymagań rozbudowywanej sieci kanalizacyjnej realizowane będzie za kwotę 19.197.840,00 zł brutto – tyle wynosi wartość zawartego kontraktu. Wczoraj odbyło się spotkanie burmistrza Ścinawy z prezesem i kierownikiem firmy wykonawczej, na którym poruszano kwestie organizacji zaplanowanych robót budowlanych. Podczas rozmowy z szefową spółki Hydro-Marko pytaliśmy o sprawy przygotowań do rozpoczęcia prac budowlanych na oczyszczalni, które mogą być również szansą na dodatkowe zlecenia dla lokalnych instytucji i przedsiębiorców.

Firma Hydro-Marko na zlecenie Gminy Ścinawa rozbuduje i zmodernizuje ścinawską oczyszczalnię ścieków. Kiedy przystąpicie do działania?
Maria Pluta (prezes Hydro-Marko): – W związku z pandemią koronawirusa zaplanowane jeszcze na marzec prace rozpoczną się z miesięcznym opóźnieniem. Mamy na to zgodę inżyniera projektu, ponieważ przebudowa i modernizacja, to również duże zadanie logistyczne. Musimy przetransportować sprzęt i całe zaplecze, zapewnić bezpieczeństwo pracującym ludziom, zgromadzić potrzebne materiały. Wreszcie istnieje realne zagrożenie, że po rozpoczęciu prac po kilku dniach musielibyśmy je przerwać, a tego nie chcemy.

Nie oznacza to jednak, że żadne prace nie są obecnie prowadzone.
– Ciągle pracujemy nad realizacją zadania, obecnie nad wszelkim kwestiami formalnymi umożliwiającymi rozpoczęcie robót budowlanych. W czwartek 25 marca, oglądaliśmy potencjalne miejsca noclegowe w okolicy dla naszych pracowników, rozmawialiśmy o ścinawskich firmach cateringowych, które mogą dostarczać naszym ludziom obiady. Chcemy nawiązać współpracę z lokalnymi dostawcami i przedsiębiorcami, którzy oferują materiały budowlane, lub wynajmują specjalistyczny sprzęt.

Wasza firma zawsze w ten sposób pracuje?
– Przede wszystkim stawiamy na sprawdzone rozwiązania, nasza siedziba mieści się w Jarocinie, a więc ponad 100 kilometrów od Ścinawy, do której wyślemy pracowników i dlatego będziemy wspomagali się lokalnymi przedsiębiorcami. Nie bez znaczenia jest też postawa burmistrza Krystiana Kosztyły, który czuje się odpowiedzialny za lokalną społeczność i mocno nas namawiał, byśmy korzystali z usług firm z gminy Ścinawa. Doceniamy taką postawę szefa samorządu, tym bardziej, że w obliczu pandemii koronawirusa mali przedsiębiorcy będą szukali zleceń. Liczymy, że współpraca będzie się układała dobrze, a na realizowanym przez nas zadaniu skorzysta jak najwięcej osób.

Ścinawa ma odpowiednią bazę?
– Wizytowaliśmy schronisko „Pałacyk”, obiekt bardzo nam się spodobał. Wiemy, że z powodu epidemii szkolne grupy odwołują swoje wizyty i zielone szkoły, więc jeśli się porozumiemy, to wypełnimy w części tę lukę. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że placówka współpracuje z lokalnymi firmami gastronomicznymi, więc będzie łatwiej nam o kontakt. Mamy jeszcze kilka tygodni, w najbliższym czasie sfinalizujemy wszelkie formalności. Wcześniej rozmawialiśmy z prezesem ZGK na temat wynajmowania sprzętu do prac ziemnych, z kolei w lokalnych składach budowlanych chcemy zaopatrywać się w materiały i sprzęty, które będą potrzebne do realizacji kontraktu z gminą.

Spółka Hydro-Marko z Jarocina inwestycję związaną z rozbudową i modernizacją ścinawskiej oczyszczalni ścieków ma zrealizować do końca przyszłego roku.

Przypominamy, że przedmiotowe przedsięwzięcie jest częścią dużego zadania pn.: „Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków oraz rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie aglomeracji Ścinawa”, w ramach którego powstanie także około 60 km zupełnie nowej sieci kanalizacyjnej, dla aż 14 wsi nie posiadających dotychczas tej podstawowej infrastruktury. Ścinawski samorząd właśnie ogłosił przetarg na budowę sieci sanitarnej w pierwszej grupie wsi, w której jest m.in. Dziesław i Zaborów.

Wskazane wyżej inwestycje możliwe są do zrealizowania dzięki rekordowej dotacji unijnej na poziomie 58 mln zł, którą gmina pozyskała z Narodowego Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zdjęcia z wczorajszej wizyty przedstawicieli Hydro-Marko w Ścinawie: