AktualnośćiGmina Ścinawa

Ukraińscy uchodźcy już w Ścinawie

Do ścinawskiego „Pałacyku” przyjechali pierwsi uchodźcy z Ukrainy, dotychczas bezpieczne schronienie znalazło 13 osób: 8 dorosłych i 5 dzieci. Do dyrekcji placówki docierają sygnały, że niebawem kolejna grupa potrzebujących będzie szukała pomocy w Ścinawie. Sytuacja jest dynamiczna i trudno oszacować, ilu uchodźców przyjedzie w najbliższych godzinach.

– W sprawie uchodźców z Ukrainy współpracują wszystkie jednostki gminne. Ewa Buras, dyrektor naszej publicznej przychodni zdrowia, zapewniła, że potrzebujący, którzy trafiają do Ścinawy będą mogli liczyć na pomoc medyczną. Z kolei prezes Fundacji „Przystań” Dorota Giżewska, z którą gmina współpracuje w wielu projektach społecznych zagwarantowała przygotowanie pierwszych posiłków. Do organizatorów zbiórek, w tym do naszego „Pałacyku” zgłaszają się wolontariusze, chętni do pomocy, wrażliwi na ludzką krzywdę, za co serdecznie dziękujemy – mówi burmistrz Krystian Kosztyła.

Organizatorzy są wdzięczni za wszelkie dary rzeczowe, jednocześnie proszą, by obecnie w pierwszej kolejności przekazywać:
• wodę w butelkach,
• leki na przeziębienie (szczególnie dla dzieci),
• miotły i mopy,
• lustra,
• czajniki elektryczne.

– Jak uchodźcy dotrą do nas, będzie łatwiej oszacować ich potrzeby. Na początek zagwarantujemy im godne warunki: czyste i wygodne łóżka, zaplecze sanitarne z natryskami, ciepło i bezpieczeństwo. Przyjeżdżają do nas osoby zmęczone wielogodzinną tułaczką i przygnębione. Dopiero kiedy po wstępnych rozmowach poznamy ich potrzeby, będziemy prosić o konkretne rzeczy. Odzew naszej społeczności jest wspaniały, wiele osób deklaruje chęć pomocy – podsumowuje dyrektor ścinawskiego „Pałacyku” Kamila Grabka-Levin.

Uwaga! Przypominamy, by przekazywać potrzebującym rzeczy nowe oraz niezniszczone. Przyjeżdżają do nas ludzie potrzebujący, których chcemy otoczyć opieką i należnym szacunkiem.