AktualnośćiGmina Ścinawa

Ścinawa gotowa do pomocy Ukrainie

W związku z agresją Rosji na Ukrainę wielu ludzi straciło dorobek życia i zostało zmuszonych do opuszczenia swojej ojczyzny. Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski skierował do samorządów pismo, w którym nakreśla skoordynowane działania pomocowe dla uchodźców, bo tylko zaplanowane i uporządkowane wsparcie faktycznie przełoży się na skuteczną pomoc ludziom poszkodowanym. Dzisiaj w przedmiotowej sprawie odbyło się spotkanie on-line wojewody z dolnośląskimi samorządowcami oraz Konsulem Generalnym Ukrainy we Wrocławiu, w którym wzięli także udział burmistrz Krystian Kosztyla oraz przewodniczący ścinawskiej rady Marek Szopa, kolejna naradę zaplanowano na środowy poranek. W najbliższych dniach pierwsi ukraińscy uchodźcy szukający schronienia przed wojną, powinni trafić do naszego miasteczka, gmina jest gotowa obecnie przyjąć 72 osoby.

Wojewoda dolnośląski ma koordynować redystrybucję zarejestrowanych na granicy uchodźców, którzy dotarli do naszego województwa. Jarosław Obremski, który reprezentuje rząd, polecił samorządom w trybie art. 25 ustawy o województwie i administracji rządowej zorganizowanie „wiktu i opierunku” osobom uciekającym z Ukrainy. W pierwszej kolejności uchodźcy trafią do miejsc już przygotowanych, w pełni wyposażonych, posiadających łóżka i pościel, a także węzły sanitarne, prysznice, toalety oraz możliwość stołowania się. W naszej gminie natychmiast do wykorzystania są miejsca noclegowe w Ośrodku Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „PAŁACYK” oraz w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie. Obecnie łącznie dostępnych jest 72 miejsca, także dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi, do których obsługi wskazane lokalizacje są dostosowane. Inne obiekty gminne wymagają adaptacji i ich ewentualne przeznaczenie może zostać zmienione w przypadku zapotrzebowania w późniejszym terminie, ale potencjał do poszerzenie bazy noclegowej jest znaczny.

– Ścinawski samorząd wspiera pogrążonych w wojnie mieszkańców Ukrainy, oprócz oficjalnego potępienia i sprzeciwu wobec krwawych działań Rosji, wyrażonych na czwartkowej sesji rady, organizujemy konkretną pomoc. Gminne jednostki, współpracujące z nami ochotnicze straże pożarne, a także sołectwa i organizacje pozarządowe organizują zbiórki potrzebnych rzeczy, ponadto razem z dyrektorem „Pałacyku” Kamilą Grabką-Lewin oraz szefową ścinawskiego CTiK Anną Podbucką, przygotowaliśmy 72 miejsca noclegowe i w najbliższych dniach ulokujemy w tych gminnych jednostkach pierwszych wojennych uchodźców z Ukrainy, którzy są w drodze. Mamy również informacje, że sami mieszkańcy indywidualnie przyjmują potrzebujących do własnych domów i mieszkań. Za każde wsparcie chcę Wam bardzo serdecznie podziękować – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Poniżej zebraliśmy informacje o rozpoczętych i trawiących już na terenie naszej gminy zbiórkach, zachęcamy jednocześnie do przekazywania darów:
Ośrodek Działań Edukacyjnych i Twórczych Schronisko Młodzieżowe „PAŁACYK”, szczegóły na: https://www.facebook.com/542101869563650/photos/a.555472791559891/1395792487527913/;
Ochotnicza Straż Pożarna w Ścinawie, szczegóły na: https://www.facebook.com/112017973881083/photos/a.144093847340162/503732031376340/;
Sołectwo Tymowa przy wsparciu OSP Tymowa: dary rzeczowe przyjmowane u sołtys Haliny Chałupy, Tymowa 90, więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/115407523172193/posts/699211318125141/;
Parafia w Wielowsi oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Ale Babki” w Parszowicach: dary przyjmowane przed każdą mszą świętą w Wielowsi i Parszowicach, więcej szczegółów na: https://www.facebook.com/618483441596465/posts/4665820980196004/.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ścinawie: https://zspscinawa.szkolna.net/n,pomoc-dla-ukrainy.

Uwaga! Najpilniej potrzebne są:
– leki, środki opatrunkowe, apteczki pierwszej pomocy;
– posiłki łatwe i szybkie w przygotowaniu o wydłużonym terminie przydatności;
– kawa, herbata;
– karimaty, koce;
– latarki, odzież survivalova;
– przedłużacze zewnętrzne.