AktualnośćiŚcinawa

Niebawem popłynie gaz!

G.EN. Gaz Energia Sp. z o.o. kończy pierwszy etap budowy sieci dystrybucyjnej gazu na terenie Ścinawy. Wcześniej, w partnerstwie publiczno-prywatnym z gminą, firma wykonała blisko 20-kilometrowy odcinek gazociągu dosyłowego, przeprowadziła na nim próby szczelności i uzyskała odbiór Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lubinie. W ramach finalizowanych obecnie prac dotyczących sieci dystrybucyjnej w mieście, wykonanych będzie 175 przyłączy gazowych. Z informacji otrzymanych z Departament Architektury, Nieruchomości i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Lubinie wiadomo, że od początku roku 61 przyszłych odbiorców otrzymało już pozwolenia na budowę wewnętrznych instalacji gazowych.

Aktualnie prowadzone są prace budowlane na 15-metrowym odcinku sieci dystrybucyjnej, który przebiega w drodze krajowej nr 36 (ul. Lubińska). Równocześnie wykonywane są ostatnie przyłącza gazowe, ujęte w pierwszym etapie gazyfikacji miasta: – W chwili obecnej trwają prace budowlane, przyłącza są wykonywane na bieżąco do klientów zdeklarowanych, z którymi podpisaliśmy wcześniej umowy przyłączeniowe. Oczywiście nowi klienci, którzy dopiero teraz podjęli decyzje, a ich nieruchomości znajdują się w zgazyfikowanej części miasta, też będą mogli zostać przyłączeni do sieci, na takich samych warunkach. Dla nich przyłącza zostaną wykonane do października bieżącego roku- tłumaczy Piotr Jakubowicz, doradca techniczno-handlowy ds. klientów indywidualnych.

Należy zaznaczyć, że wykonanie wewnętrznej instalacji gazowej leży po stronie klienta, czyli właściciela, bądź współwłaściciela przyłączanej nieruchomości, a na jej realizację niezbędne jest uzyskanie w starostwie pozwolenia na budowę.

Wykaz ulic objętych pierwszym etapem gazyfikacji Ścinawy:
– ul. Spacerowa,
– ul. Lubińska od nr 13 do 24,
– ul. Ogrodowa,
– ul. Akacjowa,
– ul. Topolowa,
– ul. Cisowa,
– ul. Klonowa,
– ul. Hoża,
– ul. Różana,
– ul. Kilińskiego,
– ul. Słowackiego,
– ul. Reymonta,
– ul. Kościuszki od nr 5 do 39a,
– ul. Jagiełły,
– ul. Królowej Jadwigi od nr 1 do 14,
– ul. Lipowa od 1 do 10,
– ul. Paderewskiego od 1 do 8,
– ul. Chopina od nr 1 do 12.

Klienci, którzy chcieliby podpisać umowy przyłączeniowe lub zasięgnąć szczegółowych informacji na temat podłączenia do sieci gazowej, mogą się kontaktować z doradcą technicznym firmy G.EN. Gaz Energia Sp. z o.o.- Piotrem Jakubowiczem, tel.: 663-878-728.

Przypominamy jednocześnie, że właściciele lub współwłaściciele jednorodzinnych budynków mieszkalnych, a także wydzielonych w budynku jednorodzinnym lokali mieszkalnych, z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osoby, które uzyskały zgodę na rozpoczęcie budowy jednorodzinnego budynku mieszkalnego, a budynek ten nie został jeszcze przekazany lub zgłoszony do użytkowania, mogą- w ramach programu „Czyste Powietrze”, uzyskać wsparcie na montaż, lub wymianę dotychczasowego źródła ciepła na ekologiczne (za takie uznaje się również piece gazowe). Program na naszym terenie realizuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, Oddział w Legnicy, ul. Okrzei 16, tel.: (76) 862 92 19, (76) 862 07 47, (76) 862 07 47, e-mail: legnica@fos.wroc.pl– właśnie tam powinni się zgłaszać mieszkańcy chcący skorzystać z przedmiotowego wsparcia. Dodatkowe informacje na stronie: https://portal.fos.wroc.pl/strona-glowna-programu.

Ponadto ścinawski samorząd, w porozumieniu z Lubinem, Chocianowem, Prochowicami i Rudną, złożył do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego wniosek o dotację na projekty dotyczące zwalczania emisji kominowej. Po ewentualnym, pozytywnym rozstrzygnięciu, którego możemy spodziewać się w październiku bieżącego roku, mieszkańcy m.in. gminy Ścinawa, będą mogli uzyskać granty (dofinansowanie) na modernizację systemów grzewczych, w tym na wymianę pieców na gazowe. Więcej o sprawie pisaliśmy: TUTAJ.

Na zdjęciu: Prace budowlane na 15-metrowym odcinku sieci dystrybucyjnej, który przebiega w drodze krajowej nr 36 (ul. Lubińska)