AktualnośćiGmina Ścinawa

Następny projekt zrealizowany, kolejne uśmiechy wywołane (FOTO)

Od maja br. Fundacja Przystań ze Ścinawy realizowała zadanie publiczne, którego finał przypadł na wrzesień. III Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking uczestników terapii zajęciowej przeszły co prawda do historii, ale cały projekt nie ograniczył się tylko do organizacji zawodów. Zadanie obejmowało kompleksowo: organizację zajęć nordic walking, ćwiczenia w basenie oraz warsztaty z dietetykiem. – Realizacja projektu pozwoliła na zaktywizowanie grupy niepełnosprawnych z Dolnego Śląska, zmianę zachowań i postrzegania niepełnosprawności przez jej członków – tłumaczy Dorota Giżewska, prezes Fundacji Przystań.

III Dolnośląskie Mistrzostwa Nordic Walking uczestników terapii zajęciowej można uznać za znakomity finał dla całego zadania. 12 września w ścinawskim porcie zorganizowano zawody, w których rywalizacja zeszła na dalszy plan. Liczyły się: aktywne spędzanie wolnego czasu, integracja, a przede wszystkim dobra zabawa! W projekcie wzięło udział 230 uczestników, podopiecznych z 32 warsztatów terapii zajęciowej z 17 powiatów Dolnego Śląska: lubińskiego, legnickiego, jaworskiego, bolesławieckiego, wrocławskiego, głogowskiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego, lwóweckiego, strzelińskiego, średzkiego, kłodzkiego, świdnicki, trzebnickiego, ząbkowickiego, polkowickiego i złotoryjskiego.
Zawody odbyły się na dystansach: 500 m, 800 m, 1200 m i 2000 m dla kobiet i mężczyzn. Zorganizowano też marsz na wózkach inwalidzkich oraz spacer dla kadry – instruktorów WTZ.

Warto zaznaczyć, że w całym projekcie realizowane były cykliczne zajęcia, prowadzone przez instruktorów, w formie warsztatów, obejmujących: naukę chodzenia z kijami nordic walking, poznanie filozofii nordic walking, poprawianie sprawności fizycznej, poznanie i utrwalenie zdrowego stylu życia, zasad dietetyki i prawidłowego odżywiania oraz spotkań z psychologiem. Dodatkowo 140 uczestników projektu skorzystało z rekreacji na basenach. Warsztaty prowadzone przez dietetyka i psychologa organizowane były w obiektach WTZ. Zajęcia nordic walking odbywały się na terenach zielonych i w parkach, w poszczególnych miastach.

– Promujemy nordic walking, bo jest to najbardziej popularna i dostępna rehabilitacja ruchowa dla osób z niepełnosprawnościami. Cały projekt realizowany był dzięki środkom finansowym, otrzymanym od Zarządu Województwa Dolnośląskiego (25.000,00 zł) oraz środkom własnym Fundacji (7.000,00 zł). Dzięki Zarządowi Województwa Dolnośląskiego, już po raz trzeci zorganizowaliśmy mistrzostwa nordic walking dla uczestników WTZ. Z roku na rok wzrasta liczba warsztatów i uczestników – relacjonuje Dorota Giżewska prezes Fundacji Przystań.

Oprócz prezes Fundacji Przystań w Ścinawie Doroty Giżewskiej w inauguracji czwartkowych zawodów wzięli udział między innymi: burmistrz Krystian Kosztyła, który wspiera działania organizacji oraz z-ca dyrektora Wydziału Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego Dział Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami Bogusława Kulińska z Departamentu Spraw Społecznych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, głównego dotującego zrealizowany projekt.

Foto: Ula Noszczyńska