AktualnośćiGmina Ścinawa

Słodka Julka dotarła do Ścinawy (FOTO)

Aż 660 uczniów z gminy Ścinawa wzięło udział w kampanii edukacyjno-społecznej „Słodka Julka”. Projekt ma na celu skontrolowanie stanu zdrowia dzieci pod kątem cukrzycy oraz ryzyka zachorowania na nią. Przy okazji młodzi ludzi uczą się dbać o zdrowie i poznają kulisy życia osób, które zmagają się z chorobą. Kampanię wspierają: legnicki Okręgowy Związek Piłki Nożnej, Miedziowe Centrum Zdrowia, Fundacja samodzielne.pl i Lubinpex.

– Szkoła Podstawowa Nr 3 w Ścinawie to kolejny przystanek na drodze „Słodkiej Julki”. Ze względu na wysoką frekwencję zajęcia były prowadzone w trochę innej formie, niż dotychczas. Jesteśmy oczywiście zadowoleni, że z naszym projektem docieramy do tak szerokiego grona odbiorców. Mamy też już pewne doświadczenia w organizacji, więc możemy na bieżąco reagować i wysoka frekwencja nie stanowi najmniejszego problemu- tłumaczy Maria Melniczak, osoba zaangażowana w organizację projektu.

Inicjatywę zorganizowania zajęć w Ścinawie poparł lokalny samorząd, z burmistrzem Krystianem Kosztyłą na czele: – „Słodka Julka” to projekt dla dzieci i młodzieży, który traktuje o poważnym problemie, jakim jest cukrzyca. Organizatorzy przygotowali na tyle atrakcyjną formę zajęć, że potrafią nimi nie tylko zainteresować, ale przede wszystkim uświadomić, czym jest choroba, jak sobie z nią radzić oraz minimalizować ryzyko jej wystąpienia- mówił burmistrz.

Warsztaty miały charakter kompleksowy, bo oprócz badań poziomu glukozy w organizmie i składu masy ciała (BMI) prowadzonymi przez personel MCZ, kucharze z Lubinpexu uczyli dzieci przygotowywać zdrowe i smaczne posiłki, uświadamiali co jeść, by obniżyć ryzyko zachorowań na cukrzycę. Przy okazji uczniowie poznawali zasady udzielania pierwszej pomocy, o co zadbał HDK Legion Maltański. Dokształcali się również nauczyciele, dla których warsztaty przeprowadziła Fundacja samodzielnie.pl.

„Słodka Julka” to nazwa projektu, która łączy w sobie element związany z cukrzycą (słodka) i losy prawdziwej dziewczynki, Julii, która boryka się z tą chorobą- cukrzycą typu pierwszego.