AktualnośćiŚcinawa

Ścinawskie obchody 3 MAJA (FOTO)

Dokładnie 3 maja 1791 roku, 227 lat temu uchwalono w Polsce jako drugą na świecie, a pierwszą w nowożytnej Europie konstytucję, która regulowała nowy ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

W Ścinawie, z okazji upamiętnienia tak ważnego wydarzenia, odbyły się wczoraj uroczyste obchody. Tradycyjnie rozpoczęto od mszy świętej w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. proboszcz Andrzej Pławiak. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości w asyście pocztów sztandarowych, wspólnie z burmistrzem Ścinawy Krystianem Kosztyłą, przewodniczącym rady miejskiej Markiem Szopą, a także starostą lubińskim Adamem Myrdą przeszli spod kościoła pod pomnik w parku, gdzie złożono wieńce i kwiaty.

Po oddaniu honorów twórcom konstytucji, głos zabrał burmistrz Ścinawy.

– Witam ścinawskich patriotów, mieszkańców miasta i gminy oraz gości, dziękuję bardzo za waszą obecność podczas tych obchodów- zaczął Kosztyła.

– Takich radosnych momentów, kiedy wyprzedzaliśmy i nadawaliśmy kierunek społecznym i politycznym przemianom w Europie, tworząc i przyjmując nowatorskie rozwiązania, w historii Polski nie ma wiele, dlatego świętujmy i czujmy się dumni z bycia polakami, wiwat maj, 3 maj- spuentował swoje wystąpienie szef gminy.

Na zakończenie ścinawscy uczniowie przygotowani przez Teresę Kogut oraz Dorotę Krężel przedstawili krótką, ale bardzo patriotyczną część artystyczną.

Podczas uroczystości można było także obejrzeć wystawę pt. „Młodzi patrioci w historii Polski”.