AktualnośćiGmina Ścinawa

Powitaliśmy flisaków w Porcie Ścinawie (FOTO)

Wczoraj około 16:00 do Portu Ścinawa przybiła kilkudziesięciometrowa tratwa i powitaliśmy uczestników Flisu Odrzańskiego 2024. Obecność szczególnych gości, nie była jedyną atrakcją, która czekała wczoraj na mieszkańców, spędzających czas na zmodernizowanym nabrzeżu. Zorganizowano bowiem przesunięty w czasie Dzień Dziecka, połączony z artystycznymi występami. Czy impreza cieszyła się sporym zainteresowaniem? W kulminacyjnym momencie zabrakło w pobliżu miejsc parkingowych, w tym na największym tego typu obiekcie w naszym mieście, czyli na parkingu w kształcie statku!

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami na scenie, dla której przepiękne tło stanowiły miejska przystań oraz nadodrzańska przyroda, wystąpili:
• Grupa teatralna „Zaczarowana Kurtyna”, która przygotowała pouczającą „Zdrową bajkę o Czerwonym Kapturku”;
• Zespół „Bez nazwy”, młodzi wokaliści zaserwowali dawkę popularnych piosenek;
• „Studio Balans”, młodzi tancerze znów porwali publiczność;
• Trzecioklasiści ze Szkoły Podstawowej w Tymowej, tym razem dzieci zaśpiewały piosenki szantowe;
• Uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie, kolejna grupa zaprezentowała popularne utwory muzyczne.

Chwilę przed 16:00 pojawili się wyczekiwani goście, flisacy swoją podróż rozpoczęli w Brzegu Dolnym, a zakończą ją w Gozdowicach. Burmistrz Krystian Kosztyła, m.in. z Kamilą Grabką-Levin – dyrektorem ścinawskiego „Pałcyku” oraz Ewą Moroch-Haschke – miejską radną, powitał wodniaków na nabrzeżu. Przy okazji przypomniał o udziale naszego miasta w kolejnych edycjach kultywujących tradycje spływów tratwami po Odrze. Głos zabrał również retman flisu Mieczyław Łabędzki, który podziękował za gościnę, podkreślił również wyjątkowość nowego portowego obiektu w naszym mieście: – W swoim życiu byłem w kilkuset portach, ale ten w Ścinawie na ich tle jest wyjątkowy. Wiem co mówię, Wasz port jest zdecydowanie w grupie tych najpiękniejszych.

Z kolei komodor Arkadiusz Drulis przedstawił i po krótce scharakteryzował całą załogę. Swojego reprezentanta ma również Ścinawa, członkiem zespołu jest bowiem Bartosz Krysa. Flisacy przekazali burmistrzowi specjalne podziękowania, za pomoc w organizacji ich wyprawy.

Podczas całej imprezy bawiącym się dzieciom towarzyszyli animatorzy, którzy malowali im buzie, uczyli puszczać ogromne bańki mydlane, wykonywali specjalne ozdoby na rękach, a także najprawdziwsze cuda z balonów. Do dyspozycji najmłodszych oddane zostały bezpłatne dmuchańce. Aż żal było przerywać tak dobrą zabawę, dlatego impreza potrwała dłużej, niż zakładano.

Dziś flisacy wyruszyli w kolejny etap swojej podróży, przez Chobienię do Leszkowic.