AktualnośćiGmina Ścinawa

Kończą remont peronu w Ścinawie (FOTO)

Dobiegają końca roboty związane z modernizacją peronu 1 przy na stacji PKP w Ścinawie, w ramach całego przedsięwzięcia odnowione zostało również przejście pod torami oraz zmodernizowano zadaszenie nad schodami i częścią samego przystanku, który dodatkowo został wydłużony. Inwestycja jest realizowana na zlecenie PKP Polskie Linie Kolejowe, z wykorzystaniem środków pochodzących z tzw. „Programu Przystankowego 2020-2025”, za kwotę blisko 6 mln zł.

„Program Przystankowy 2020-2025” realizowany w skali całego kraju zakłada powstanie od podstaw 100 przystanków na sieci kolejowej PKP PLK, w miejscach gdzie wcześniej ich nie było, a ponadto wyremontowanie, przywrócenie do pełnej sprawności oraz przeprowadzenie prac modernizacyjnych związanych m.in. z poprawą dostępność dla osób niepełnosprawnych na kolejnych 100 obiektach. Na Dolnym Śląsku program dotyczy 11 lokalizacji, w tym Ścinawy. Jeśli chodzi o obiekt w Ścinawie, to zostały zamontowane specjalnie znaki poziome dla osób słabowidzących i niewidomych oraz dedykowane napisy w brajlu na poręczach przy schodach. Niestety mimo próśb i zapytań władz ścinawskiego samorządu, inwestor nie ustosunkował się dotychczas do wniosku o zamontowanie windy dla osób mających problemy z poruszaniem się. Dalej brak jest informacji od PKP PLK, jak takie osoby będą mogły korzystać z wyremontowanego peronu.

Sam przystanek kolejowy został odświeżony i prezentuje się ładnie. Zamontowano nowe oświetlenie, uszczelniono podziemne przejście, dzięki czemu po ostatnich ulewach nie stoi w nim woda, rozstawiono nowe ławki, oznakowanie i kosze na śmieci. Sam peron 1 został przedłużony o 300 metrów i może obsługiwać wszelkie dalekobieżne składy pociągów.