AktualnośćiGmina Ścinawa

Uczcili i pamiętali o powstańcach (FOTO )

Punktualnie o godzinie 17:00 zawyły syreny we wszystkich miastach w Polsce , także w Ścinawie. Ponadto w rynku strażacy odpalili race i razem z miejscową policją zaakcentowali 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Główne uroczystości upamiętniające bohaterów niepodległościowego zrywu, trwającego od 1 sierpnia do 3 października 1944 roku, odbyły się w Lubinie. Tam kwiaty pod tablicą pamięci złożyli m.in.: przewodniczący Radny Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa i burmistrz Krystian Kosztyła.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną polskiego podziemia podczas II wojny światowej. Rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17:00, tzw. godzinie „W”, na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, generała Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Jego celem było wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Planowane na kilka dni powstanie upadło dopiero po 63 dniach heroicznej walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.

Dzisiejsze uroczystości w Lubinie rozpoczęły się i zakończyły od inscenizacji nawiązujących do wydarzeń sprzed 79 lat, które rozgrywały się na ulicach stolicy Polski. W rekonstrukcjach udział wzięli członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Militarnego „Ścinawa”, którzy na co dzień opiekują się i oprowadzają po nadodrzańskich umocnieniach i bunkrach w naszym mieście, kolejny „spacer z historią w tle” zaplanowano już na 12 sierpnia.

Zdjęcia: zmiedzi.pl, Powiat Lubiński