AktualnośćiGmina Ścinawa

Autobusy linii 112 kursują bez zmian, planowana optymalizacja połączeń

W związku z rozbieżnymi informacjami, które pojawiły się w przestrzeni publicznej, przekazujemy, że od 2 września bezpłatne autobusy linii 112 kursują bez zmian, tj. według dotychczasowego rozkładu, obowiązującego w roku szkolnym. Wiedzą już to uczniowie szkół średnich, którzy rozpoczęli naukę z początkiem tygodnia oraz pozostali klienci regularnie korzystający z Lubińskich Przewozów Pasażerskich. Bezpłatną komunikację autobusową, w porozumieniu z samorządami gminnymi, w tym Ścinawą, realizuje Powiat Lubiński, który jest operatorem i jednocześnie podmiotem płacącym za usługę przewoźnikowi.

– W minionym tygodniu w autobusach linii 112 oraz na jednym z profili społecznościowych pojawiła się informacja o znacznej redukcji połączeń pomiędzy Ścinawą a Lubinem. Zarząd powiatu podjął decyzję m.in. o ograniczeniu liczby kursów o ponad połowę, tj. do czterech par kursów w dni nauki szkolnej – informuje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – W rozmowach ze starostą, które odbyły się w ubiegły czwartek, ustaliliśmy, że ścinawski samorząd wesprze borykający się z problemami finansowymi, między innymi przez sytuację w oświacie, powiat i przekaże dodatkowo sto tysięcy złotych na funkcjonowanie połączeń autobusowych. Obiecaliśmy również, że spróbujemy zoptymalizować obowiązujący i niezmieniany od kilku lat rozkład jazdy, dostosowując go przede wszystkim do potrzeb uczniów, których w tym roku wyjątkowo, przez podwójny rocznik, do szkół średnich dojeżdża więcej. Ponadto zobowiązaliśmy się do bezwzględnego informowania o podejmowanych działaniach dotyczących funkcjonowania linii i wspólnym decydowaniu o każdej ewentualnej zmianie – dodaje burmistrz.

Od wczoraj sprawdzane jest na zlecenie ścinawskiego samorządu obłożenie na poszczególnych kursach, a także ilość osób wsiadających i wysiadających na przystankach. Wszelkie działania i decyzje w sprawie ewentualnej korekty rozkładu jazdy mają zostać podjęte głownie z myślą o uczniach i podane do publicznej wiadomości odpowiednio wcześniej.

WAŻNE: dodatkowo zachęcamy mieszkańców i wszystkie osoby korzystających z bezpłatnej linii autobusowej relacji Ścinawa – Lubin i Lubin – Ścinawa, aby zgłaszali swoje sugestie odnoszące się do funkcjonowania linii 112. Uwagi przyjmowane są do najbliższego wtorku, tj. do 10 września do godziny 15:30 na adres e-mail: linia112@scinawa.pl.