AktualnośćiGmina Ścinawa

Odsłonięto pomnik poświęcony wypędzonym z Kresów Wschodnich (FOTO)

W minioną sobotę w Dziesławiu zorganizowano uroczystość ku czci wypędzonych rodaków z ziem kresowych, którzy osiedlili się na ziemiach piastowskich. W trakcie wydarzenia odsłonięty został pomnik, który ma przypominać m.in. mieszkańcom wsi ich historię. Uroczystość odbyła się głównie z inicjatywy wicestarosty powiatu lubińskiego Władysława Siwaka, mieszkańca Dziesławia, który razem z Zenonem Kogutem, Michałem Kupczyńskim, Zenonem Melskim oraz Januszem Mazurem jest fundatorem pomnika. Kamień z tablicą, na której wygrawerowano napis: „Wypędzonym z Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polski Kresów Wschodnich z województwa lwowskiego i tarnopolskiego Rudki, Podchajczyki, Młyńska 01.03.1946r. Osiedleni na ziemiach piastowskich” znajduje się na terenie parafialnym. Po odsłonięciu i poświęceniu pomnika, w miejscowym kościele odbyła się koncelebrowana msza święta w intencji kresowiaków.

W uroczystości uczestniczyli m.in. przedstawiciele parlamentu, tj. poseł RP Ewa Szymańska oraz senator RP Dorota Czudowska, żołnierze rezerwiści, samorządowcy, mieszkańcy Dziesławia i okolicznych miejscowości. Gminę Ścinawa reprezentował burmistrz Krystian Kosztyła, a towarzyszyli mu radni Edward Sitarski oraz Jan Śliwa.

Patriotycznego charakteru wydarzeniu nadała obecność Związku Piłsudczyków RP, którzy pod koniec liturgii odznaczyli wicestarostę powiatu lubińskiego Władysława Siwaka oraz proboszcza ks. Zbigniewa Bułę Srebrnym Krzyżem Honorowym. Wyróżnienie wręczyli osobiście profesor dr hab. Wiesław Wysocki, prezes Instytutu Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz gen. bryg. Związku Piłsudczyków RP.