AktualnośćiGmina Ścinawa

Przywrócony ruch na zabytkowym moście w Ścinawie

Dobiega końca remont zabytkowego mostu drogowego na Odrze w Ścinawie. Wczoraj Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przywróciła na nim ruch, tym samym sąsiadująca z obiektem przeprawa zastępcza, przestała pełnić swoją funkcję. W najbliższym czasie na zabytkowym moście obowiązywało będzie ograniczenie do 15 ton, po zakończeniu wszystkich prac dopuszczalny będzie przejazd pojazdów o masie nieprzekraczającej 20 ton. Uwaga: ruch po obiekcie odbywa się wahadłowo, a regulują go światła.

Remont, który na zlecenie GDDKiA realizuje Berger Bau Polska Sp. z o.o. z Wrocławia, trwa już blisko 2 lata. Dzięki zaangażowaniu lokalnego samorządu, przedsiębiorców oraz samych mieszkańców ruch został przeniesiony na przeprawę zastępczą, dzięki czemu udało się uniknąć wielokilometrowego objazdu. W wyniku prac obiekt został odpowiednio zabezpieczony, wykonano zabiegi antykorozyjne, wypełniono ubytki i nałożono specjalną powłokę przeciwko wchłanianiu wilgoci. Przede wszystkim jednak wymieniona została płyta pomostowa, a z elementów prefabrykowanych ułożono nowe chodniki, które dodatkowo pokryto specjalną warstwą żywiczną. W ramach zadania odnowiono również elewacje strażnic. W najbliższym czasie zainstalowany zostanie docelowy system świateł do sterowania ruchem oraz nowe oznakowanie. Ponadto inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, już w ramach odrębnego przedsięwzięcia, na wniosek ścinawskiego samorządu, planuje iluminację stalowej konstrukcji przeprawy.

W bezpośrednim sąsiedztwie rozpoczął się demontaż najdłuższej w Polsce przeprawy zastępczej (o długości ponad 400 metrów). Wykonawca przewiduje, że prace rozbiórkowe potrwają około 3 miesięcy.

Całościowa wartość kontraktu na zadanie związane z remontem zabytkowego mostu w Ścinawie w ciągu drogi krajowej nr 36 to ponad 30 mln zł.