AktualnośćiGmina Ścinawa

Już modernizują oświetlenie w gminie (FOTO)

Konsorcjum firm, którego liderem jest ORANGE Polska S.A. z siedzibą w Warszawie, natomiast partnerzy to: ELEKTROS Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Bolesławcu oraz VOLT-TIM Dariusz Rudnicki z siedzibą w miejscowości Księginice prowadzi już roboty budowlane związane z modernizacją oświetlenia ulicznego we wsiach na terenie gminy Ścinawa. Obecnie prace realizowane są w Buszkowicach, Dziewinie, Dziesławiu, Sitnie oraz Parszowicach, budowlańcy po wcześniej wytyczonych przez geodetów odcinkach układają kable i ustawiają betonowe fundamenty dla nowych latarni. Niebawem rozpoczną się działania w kolejnych miejscowościach. Umowę z wyżej wymienianym wykonawcą, która opiewa na blisko 9 mln zł, ścinawski samorząd zawarł na początku marca, o czym pisaliśmy w artykule zatytułowanym „Modernizacja oświetlenia – umowa na kolejny etap podpisana”.

Nieco wcześniej gmina podpisała kontrakt na modernizacjię oświetlenia ulicznego obejmującego miasto Ścinawę oraz sześć wsi: Dębiec, Grzybów, Jurcz, Lasowice, Redlice oraz Tymową. W przypadku tego zlecenia wykonawca, którym jest firma ELEKTROTIM S. A. z Wrocławia dopiero organizuje prace i jeszcze nie rozpoczął robót w terenie.

Zakres wszystkich etapów inwestycji związanej z oświetleniem obejmuje m.in.: wymianę istniejących słupów na nowe oraz opraw oświetlenia ulicznego starego typu na energooszczędne ledowe oraz dobudowę oświetlenia w obszarze ciągów i pasów drogowych na istniejącej sieci firmy TAURON. Warto zaznaczyć, że instalowane lampy LED wyposażone będą w inteligentne moduły w standardzie Zhaga, umożliwiające m.in. zdalne sterowanie natężeniem światła i szybkie lokalizowanie ewentualnych awarii.

Przypominamy, że marcu 2021 roku zarząd województwa dolnośląskiego podjął decyzję o dofinansowaniu ośmiu projektów dotyczących oświetlenia drogowego, obejmujących w sumie 40 samorządów. W gronie beneficjentów jest także Gmina Ścinawa, która w porozumieniu z Polanicą Zdrój (lider partnerstwa), Chocianowem oraz Lubinem, aplikowała o wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 na modernizację i rozbudowę oświetlenia ulicznego w mieście oraz na wsiach, a także dostosowanie go do obowiązujących norm. Ścinawa, po niedanym zwiększeniu kwoty dotacji, na realizację przedmiotowego zadania pozyskała już blisko 9 mln zł!

Buszkowice:

Dziewin:

Dziesław:

Parszowice:

Sitno: