AktualnośćiGmina Ścinawa

Szkolne pracownie komputerowe z nowoczesnym sprzętem (FOTO)

Łącznie 39 zestawów komputerowych stanowi potrzebne i nowe wyposażenie gminnych szkół: Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie oraz Szkoły Podstawowej w Tymowej. Sprzęt został zakupiony za łączną kwotę 158.488,30 zł, większość, bo aż 115.000,00 zł, stanowiły środki pozyskane przez samorząd z projektu „Zdalna szkoła”, finansowanego z budżetu Unii Europejskiej, a dokładnie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 2014-2020. Pozostałą część, na poziomie 43.488,30 zł, stanowiły środki własne, już wcześniej zabezpieczone w gminnym budżecie na doposażenie szkolnych pracowni informatycznych, o co wnioskowali radni.

Gmina zakupiła nowoczesne komputery marki HP typu AIO (All-in-One) wraz z niezbędnym osprzętem: myszką i klawiaturą, a także potrzebnym oprogramowaniem. Do szkoły w Ścinawie trafiło 25 zestawów, z kolei tymowska podstawówka wzbogaciła się o 14 komputerów.

– O doposażenie szkolnych pracowni informatycznych mocno zabiegali radni, przede wszystkim Anna Kasiorek oraz Krzysztof Marek, także z ich inicjatywy w tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel środki, ale że udało się pozyskać dodatkowe pieniądze z rządowego programu, zakupiliśmy aż 39 nowoczesnych zestawów – mówi Krystian Kosztyła burmistrz Ścinawy.

Parametry zakupionego sprzętu:
procesor Intel core i3 – 10 generacji,
8 GB RAM DDR4,
dysk twardy 512 GB PCIe NVMeTM M.2 SSD,
nagrywarka DVD,
wyświetlacz FullHD IPS, antyodblaskowy, o jasności 250 nitów,
kamera internetowa wysuwana o rozdzielczości 5MP, z 2 cyfrowymi mikrofonami i rozdzielczością nagrywania 2592 x 1944,
czytnik kart SD,
porty: LAN ,USB 3.0,
porty audio,
karta WiFi w standardzie 802.11 AC.

Oprogramowanie:
– Windows 10 Professional,
– najnowszy pakiet Microsoft Office w wersji Standard,
– oprogramowanie antywirusowe z firewallem ESET.

Sprzęt objęty jest 24-miesięczną gwarancją.

– Otrzymaliśmy sprzęt wysokiej klasy, nie można go nawet porównywać z tym, na którym pracowaliśmy wcześniej. Wreszcie mamy komfort pracy, bo przed rozpoczęciem zajęć wiemy, że jednostki nie odmówią posłuszeństwa, samo włączanie trwa zaledwie kilka sekund – relacjonuje Zbigniew Tymkowski, nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Ścinawie. – Naszą pracę zapisujemy wreszcie w chmurze, zainstalowaliśmy wszystkie zabezpieczenia, dysponujemy nowoczesnym oprogramowaniem. Dzięki temu, że zakupiono komputery typu All in One nie ma zbędnych kabli, co także przekłada się na poprawę bezpieczeństwa samych uczniów – komplementuje informatyk.