AktualnośćiGmina Ścinawa

80. rocznica agresji ZSSR na Polskę, Dzień Sybiraka (FOTO)

17 września 1939 roku Rosjanie złamali polsko-sowiecki pakt o nieagresji, a Armia Czerwona wkroczyła na ziemie Rzeczypospolitej Polskiej, realizując postanowienia zawarte w tajnym protokole paktu Ribbentrop-Mołotow. Dziś, wspominamy te tragiczne wydarzenia i obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sybiraka.

Propaganda sowiecka określała agresję na Polskę jako „wyprawę wyzwoleńczą” w obronie „ludności zachodniej Ukrainy i zachodniej Białorusi”. W konsekwencji ataku do niewoli sowieckiej trafiło ponad pół miliona polskich żołnierzy. Nastąpiły także masowe deportacje ludności, które według różnych źródeł, objęły od kilkuset tysięcy do miliona obywateli polskich. Wywózki objęły m.in. ziemiaństwo, przemysłowców, działaczy społecznych, przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, urzędników państwowych oraz ich rodziny. Wzięci do niewoli polscy oficerowie, zamordowali zostali w Lesie Katyńskim. Podobne zbrodnie na polskich jeńcach popełnione zostały w okolicach Charkowa i Tweru.

W Ścinawie uroczystości upamiętniające te straszne wydarzenia przypadły na niedzielę 15 września, liczne delegacje przybyły zarówno na mszę w intencji Zesłańców Sybiru jak i pod pomnik pamięci ofiar zesłania na cmentarzu. Wśród uczestników nie zabrakło władz ścinawskiego samorządu z burmistrzem Krystianem Kosztyłą oraz przewodniczącym rady miejskiej Markiem Szopą na czele. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele Sybiraków z Legnicy, Lubina, Rudnej oraz gospodarze ze ścinawskiego koła wraz z prezesem Józefem Budrewiczem. Finał uroczystości miał miejsce w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, obchodom towarzyszyły patriotyczne występy, w których wspominano tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat i ich ofiary.

Wanda Puchała (członkini zarządu głównego Związku Sybiraków, założycielka oddziału związku na terenie byłego województwa legnickiego) przypomniała w niedzielę wszystkim gościom i organizatorom ścinawskich obchodów, że legnicki oddział został powołany w 1989 roku i obchodzi właśnie 30-lecie swojego funkcjonowania. Uroczystości jubileuszowe zaplanowano na 26 września.

Foto: Ula Noszczyńska