AktualnośćiGmina Ścinawa

Koronawirus: aplikacja „Kwarantanna domowa”

Z dnia na dzień przybywa w naszej gminie osób objętych kwarantanną domową, to ludzie, którzy powrócili z zagranicy, lub mogli mieć kontakt z osobą zarażoną koronawirusem. Mieszkańcy objęci kwarantanną mają bezwzględny zakaz opuszczania miejsc, w których ją odbywają oraz spotykania się z osobami nieobjętymi izolacją. W trosce o bezpieczeństwo pozostałych mieszkańców gminy Ścinawa, policjanci regularnie kontrolują osoby objęte kwarantanną, sprawdzają czy stosują się do przymusowej izolacji, za jej nieprzestrzeganie grozi wysoka kara pieniężna.

W celu szybszej weryfikacji osób objętych kwarantanną uruchomiona została specjalna aplikacja „Kwarantanna domowa”, która pozwala funkcjonariuszom weryfikować miejsce pobytu osób objętych izolacją, bez osobistych wizyt. Dzięki czemu policjanci mogą wykonywać również inne czynności, dbać o ład i porządek na terenie całej gminy. Zachęcamy więc osoby objęte kwarantanną do zainstalowania opisywanej aplikacji.

Aplikacja jest bezpłatna i bezpieczna. Dostęp do niej posiadają jedynie osoby, których numer telefonu jest w bazie objętych kwarantanną. Każda z osób posiadających aplikację będzie musiała wykonać zadanie: zrobić tzw. „selfie”. Dzięki geolokalizacji w telefonach będzie wiadomo czy zdjęcie zostało zrobione w miejscu odbywania kwarantanny. W momencie, gdy dana osoba nie odeśle zdjęcia, będzie to sygnał dla policjantów, że powinni sprawdzić, czy zasady kwarantanny nie są łamane.

Aplikacja umożliwia:
– potwierdzenie miejsca, w którym przebywasz,
– podstawową ocenę stanu zdrowia,
– możliwość bezpośredniego zgłoszenia zagrożenia,
– możliwość zgłoszenia się do lokalnych ośrodków pomocy społecznej, które w uzasadnionych sytuacjach, mogą dostarczać leki lub artykuły spożywcze.

Aplikacja ułatwia też zaopatrzenie w najpotrzebniejsze artykuły osobom, które nie mają takiej możliwości samodzielnie.

Szczegóły: TUTAJ.