AktualnośćiGmina Ścinawa

Czy gmina Wińsko zostanie włączona do powiatu lubińskiego?

Informujemy, że ruszyły konsultacje społeczne w sprawie poszerzenia granic administracyjnych powiatu lubińskiego i włączenia do niego gminy Wińsko. W siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubinie od dzisiaj można oddać swój głos w referendum, które potrwa do 15 stycznia br. Ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic podejmie rząd.

Swoje zdanie w tej sprawie wyrazili już mieszkańcy gminy Wińsko, których większość (ponad 50 procent biorących udział w konsultacjach) jest zdecydowana i chce przyłączyć się do powiatu lubińskiego. Teraz czas na decyzje mieszkańców po naszej stronie rzeki Odry.

– Nie jesteśmy dziką kohortą, która chce was najechać i ograbić. Nie chcemy, żeby jakikolwiek mieszkaniec jakiejkolwiek gminy, która już w tym powiecie jest, stracił na fakcie, że zostalibyśmy do powiatu lubińskiego przyjęci. Nam powiat lubiński jest potrzebny z przyczyn organizacyjnych. Chcemy znaleźć się w organizacji, w której gmina może się rozwijać- mówiła na ostatniej sesji rady powiatu Jolanta Krysowata-Zielnica, wójt gminy Wińsko. – W tej chwili jesteśmy w organizacji, a właściwie w dezorganizacji, która wszelki nasz rozwój zwyczajnie blokuje, ale na pewno już nie wspiera. Nie widzimy żadnych pieniędzy z naszych PIT-ów, które idą do powiatu wołowskiego, nie widzimy żadnych korzyści z faktu, że tam jesteśmy- dodała.

Jolanta Krysowata-Zielnica wyliczyła, że powiat lubiński, po rozszerzeniu granic administracyjnych o zarządzaną przez nią gminę zyskałby około 1,3 miliona złotych z podatku PIT. Oprócz tego obniżona zostałaby opłata tak zwanego „janosikowego”, czyli daniny bogatych powiatów na rzecz tych biedniejszych.
W przyłączeniu do powiatu lubińskiego mieszkańcy Wińska upatrują możliwości rozwoju dla swojej gminy oraz uporządkowania spraw organizacyjnych.
Gmina Wińsko ma obszar około 250 kilometrów kwadratowych, zamieszkuje ją około 8,5 tysiąca mieszkańców.

Mieszkańcy powiatu lubińskiego (gmin: miejskiej i wiejskiej Lubin, Rudna oraz Ścinawa) mogą dowiedzieć się więcej i wyrazić swoje zdanie na temat przyłączenia gminy Wińsko do ich powiatu. Konsultacje społeczne odbywają się w godzinach 7:30 – 16:00 w Starostwie Powiatowym w Lubinie (ul. Kilińskiego 12b, I piętro, pokój 128) , gdzie przyjmowane są również ankiety.


Foto: lubin.pl