AktualnośćiGmina Ścinawa

Nowy i bezpieczny plac zabaw przy przedszkolu (FOTO)

Z początkiem listopada zakończyły się prace związane z budową nowego placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ścinawie. Obiekt dedykowany jest najmłodszym i znajduje się na terenach zielonych w bezpośrednim sąsiedztwie przedszkola. Zadanie na zlecenie ścinawskiego samorządu zrealizowała firma Free Kids s. c. A. Gąsiorek, Z. Andruszewski, wyłoniona w postępowaniu przetargowym. Wykonawca zdemontował stare urządzenia, które zagrażały bezpieczeństwu bawiących się dzieci oraz przygotował teren pod inwestycję. Na nowe zabawki i elementy wyposażenia placu udzielono 3-letniej gwarancji, ponadto zamontowane urządzenia posiadają wszelkie wymagane prawem atesty oraz certyfikaty.

– Obiekt przy przedszkolu wymagał szczególnego wyposażenia i rozplanowania, ponieważ jak wiemy od nauczycieli pracujących w placówce, zdarza się, że jednorazowo bawi się na nim nawet kilkadziesiąt dzieci, oczywiście pod opieką wychowawców. Same urządzenia muszą być bezpieczne, a między poszczególnymi atrakcjami należy zachować odpowiednie odległość. Wyposażenie placu zostało uzgodnione z paniami przedszkolankami oraz dyrekcją Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ścinawie – wyjaśnia Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie.

W ramach realizacji zadania na placu zabaw zostało zamontowanych 16 urządzeń zabawowych:
– Flox równoważnia modułowa z trzech modułów;
– Flox siatka;
– huśtawka wagowa podwójna stalowa;
– bujak żaglówka;
– bujak sprężynowy ryba;
– zestaw Eris 4;
– Flox domek;
– bujak z grą;
– karuzela młynek (2 sztuki);
– remiza strażacka;
– stożek,
– Flox kiwak potrójny;
– bujak kubełkowy spychacz;
– bujak samolot;
– bujak sprężynowy tygrys.

Wykonawca zamontował również dodatkowe, niezbędne wyposażenie:
– tablicę informacyjną/regulaminową;
– ławkę z oparciem (4 sztuki);
– kosz na śmieci (2 sztuki).

– Poprzedni plac zabaw, hucznie otwierany i wykonany w 2014 roku, więc zaledwie kilka lat temu, nie nadawał się do użytkowania już od jakiegoś czasu. Nietrwałe, oparte na konstrukcji drewnianej urządzenia nie były dostosowane do potrzeb dzieci, spróchniały i zdekompletowały się. Zdrowiu i bezpieczeństwu najmłodszych zagrażały wypadające śruby, drzazgi i gwoździe. O nowe miejsce do zabawy wnioskowała również dyrekcja szkoły, taką potrzebę zgłaszali także rodzice przedszkolaków i radni, stąd decyzja o budowie nowego obiektu– dodaje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

Wartość inwestycji związanej z nowym placem zabaw przy Przedszkolu Publicznym w Ścinawie to kwota 199.986,56 zł.

Dodajmy, że w samej Ścinawie zupełnie nowe place zabaw, ale także parki linowe, czy kolejna siłownia plenerowa, mają powstać w ramach projektu, na który gmina pozyskała blisko 9 mln zł dofinansowania ze środków unijnych. Mowa o zadaniu zatytułowanym: „Rewitalizacji Ścinawy poprzez rozwój terenów zieleni miejskiej”. Inwestycja w przyszłym roku powinna wejść w etap robót budowlanych i prac w terenie. Obecnie finalizowana jest dokumentacja projektowa dotycząca tego przedsięwzięcia.

Nowy i bezpieczny plac zabaw:

Plac zabaw, który zagrażał bezpieczeństwu dzieci: