AktualnośćiCTiKŚcinawa

Patriotycznie w Ścinawie (FOTO)

W sobotę, 12 maja mieliśmy przyjemność gościć w Ścinawie Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina pod dyrekcją Lecha Leszczyńskiego. Koncert w sali widowiskowej ścinawskiego centrum kultury odbył się w ramach IV Dolnośląskich Dni Pionierów Osadnictwa na Ziemiach Odzyskanych organizowanych w Legnicy przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Celem tego cyklicznego przedsięwzięcia jest pielęgnowanie pamięci o historii wypędzeń z Kresów i osiedleń na Ziemiach Odzyskanych, ale też i wyrażenie szacunku dla tych, którzy z wielkim wysiłkiem i determinacją włączali Dolny Śląsk w granice Polski poprzez budowanie polskiej administracji, szkolnictwa i kultury.

Zespół UMCS z Lublina wystąpił w Ścinawie dzięki uprzejmości członka zarządu Województwa Dolnośląskiego dr Tadeusza Samborskiego, za co podziękował obecny na uroczystości burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

– Dzięki dobrej współpracy z marszałkiem Tadeuszem Samborskim w Ścinawie gości kultura przez duże K, dziękuję za pamięć o naszym mieście i gminie, w kontekście oferty artystycznej, która wiąże się z występami o charakterze patriotycznym, ludowym, czy też kresowym – mówił burmistrz Kosztyla. – Już dziś zapraszamy na Dni Kultury Kresowej, które wspólnie organizować będziemy w październiku, a tych których dzisiaj nie było niech żałują, bo występ był naprawdę fenomenalny – spuentował szef ścinawskiego samorządu.

Artyści zaprezentowali liczne tańce i pieśni patriotyczne i ludowe z rożnych regionów Polski. Przybyłych na koncert zachwyciła mnogość barwnych strojów i imponujący repertuar. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy, jego historia jest naprawdę imponująca. Grupa liczy około 200 osób, a dotychczas tańczyło w nim już ponad 9000 studentów, którzy pozostali jego wiernymi sympatykami. Zespół Tańca Ludowego UMCS koncertował m. in. w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, w siedzibie UNESCO w Wiedniu, w paryskim teatrze „Bobino”, w 1988 r. reprezentował kontynent europejski na międzynarodowym festiwalu i uroczystym otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Seulu, ponadto 4-krotnie występował przed Papieżem-Polakiem Janem Pawłem II w Castel Gandolfo (1979), Ypres (1985), Watykanie (1998) i Kijowie (2001).

Ścinawski koncert prowadziła znana mieszkańcom aktorka Aurelia Sobczak.