AktualnośćiGmina Ścinawa

Pamięć o księdzu-patriocie żywa (FOTO, WIDEO)

W 35. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki zorganizowano w Parszowicach uroczystość religijno-patriotyczną. W miejscowym kościele modlono się w intencji Ojczyzny, wierni ucałowali relikwie błogosławionego kapłana. Goście obejrzeli również dokument o księdzu-patriocie oraz krótki film prezentujący parszowicki kościół i samą wieś, ponadto wysłuchali koncertu, który zwieńczył wydarzenie.

Pomysł uczczenia pamięci księdza Jerzego Popiełuszki zrodził się 14 lat temu. To właśnie w Parszowicach, 4 czerwca 1972 roku, wspominany duchowny odprawił jedną mszy prymicyjnych po otrzymaniu święceń kapłańskich. Wówczas nikt nie przypuszczał, że ma przed sobą przyszłego męczennika i świętego. Dziś do Parszowic przyjeżdżają mieszkańcy z całego Zagłębia Miedziowego.
– To ważna postać, nie tylko dla mieszkańców naszego regionu, ale i całej Polski. Myślę, że pojawiło się tutaj tak wielu ludzi, bo Jerzy Popiełuszko przeżywał w tym miejscu swoje pierwsze chwile po święceniach kapłańskich. Związał się z naszym regionem i dlatego pamiętamy o nim i chętnie uczestniczymy w tych wszystkich uroczystościach – mówił Adam Myrda, starosta powiatu lubińskiego.
Do Parszowic zjechali duchowni, przedstawiciele formalnych i nieformalnych ugrupowań oraz stowarzyszeń. Odbyły się także pielgrzymki, m.in. piesza ze Ścinawy do Parszowic, którą zorganizowano już po raz drugi. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele lokalnego samorządu: burmistrz Krystian Kosztyła oraz radni. Wydarzeniom towarzyszyły poczty sztandarowe, a samej mszy przewodniczył ks. Maciej Wesołowski.

W tym roku uroczystości rozpoczęła prezentacja filmów: dokumentalnego – poświęconego kapłanowi oraz promocyjnego – przygotowany przez Gminę Ścinawa materiał streszcza historię samych Parszowic i kościoła, akcentując przy tym wydarzenie z 4 czerwca 1972 roku.

Tradycyjnie zorganizowano konkurs plastyczny oraz patriotyczno-religijny. Przybyli do Parszowic goście mogli liczyć na poczęstunek.

O uroczystość religijno-patriotycznej informowały także inne portale:
http://www.lubin.pl/pamietali-o-popieluszce-2/
https://legnica.fm/wiadomosci/wiadomosci-fakty/17-fakty-lubin/29633-mieszkancy-regionu-pamietaja-o-ks-jerzym-popieluszce
http://www.solidarnosc.org.pl/legnica/nowa/index.php/nggallery/rok-2018/Rocznica-%C5%9Bmierci-b%C5%82.-ks.-Jerzego-Popie%C5%82uszki/page/2?page_id=198

Poniżej film przygotowany przez Gminę Ścinawa: