AktualnośćiGmina Ścinawa

Gmina Ścinawa z nominacją do Gryf Dolnośląski – Nagroda Gospodarcza! (FOTO)

Dolnośląski Gryf to nagroda, która promuje innowacyjność i dynamikę rozwoju dolnośląskich firm, docenia zaangażowanie inwestycyjne i zauważa działania na rzecz lokalnych społeczności. Gmina Ścinawa została nominowana w kategorii Wizjonera Przestrzeni, kapituła doceniła otwarty w kwietniu br. parking w kształcie statku, który powstał na niezagospodarowanym i zaniedbanym dotychczas fragmencie miasta i funkcjonuje w formule „Park & Ride”. Zwycięzców tegorocznej edycji konkursu poznamy już 21 października, podczas Wielkiej Gali Biznesu w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji uczestnicy rywalizują w ośmiu kategoriach: Innowacyjny pomysł na biznes lub rozwój, Start-Up Roku, Dolnośląski Produkt Roku oraz Pionier Wieku Cyfrowego. Pojawiły się również cztery nowe kategorie: Nagroda za działania proekologiczne, Nagroda dla samorządów za przedsięwzięcia angażujące społeczność lokalną, Skuteczna Kampania Marketingowa oraz Wizjoner Przestrzeni.

Właśnie w ostatniej z podanych kategorii nominowana została Gmina Ścinawa, organizatorzy konkursu docenili pomysł na zagospodarowanie i wykorzystanie przez lokalny samorząd nieużytków w bezpośrednim sąsiedztwie portu, przy nabrzeżu Odry. Na stronie internetowej dedykowanej Gryf Dolnośląski – Nagroda Gospodarcza czytamy:
Lokalny samorząd stawia tu na kompleksowy rozwój, pozyskując środki zewnętrzne na inwestycje, które służą mieszkańcom i przyciągają inwestorów. Wykorzystywane są też turystyczne walory Odry. Jednym z projektów realizowanych nad rzeką jest budowa parkingu w oryginalnej formie statku. Obiekt stał się również zapleczem parkingowo-sanitarnym dla portu w Ścinawie, w którym odbywa się większość plenerowych imprez. W jednej bryle połączony został charakter miasta, jego walory oraz historia. Parking-statek idealnie wkomponowuje się w nadodrzańskie nabrzeże, pełniąc funkcję swoistego pomostu, który łączy miasto z piękną rzeką. Obiekt funkcjonuje w formule Park & Ride, co pozwala na ograniczenie emisji spalin w centrum Ścinawy.

– Bardzo się cieszymy z tej nominacji, z tego, że zauważono nasze działania. To dla nas ważne wyróżnienie – przyznaje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Ta nominacja pokazuje, że nasze projekty są docenianie nie tylko dlatego, że są prowadzone dzięki pozyskanym z zewnątrz środkom unijnym, ale również za sposób, w jaki są realizowane i ostateczny efekt. W przypadku parkingu-statku staraliśmy się połączyć charakter miasta, jego walory oraz historię, jednocześnie zmieniając zaniedbany dotychczas skrawek Ścinawy – mówi, dodając, że w gminie wciąż dużo się dzieje pod względem inwestycyjnym, projektowany jest port wraz z kapitanatem, jako kontynuacja dalszego zagospodarowywania terenu nad Odrą, ale najważniejszym przedsięwzięciem, które niebawem wejdzie w etap robót budowlanych jest skanalizowanie 14 wsi oraz budowa w nich nowych dróg i chodników.

Organizatorami konkursu są: Zachodnia Izba Gospodarcza – Pracodawcy i Przedsiębiorcy, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Pracodawcy RP oraz partner merytoryczny – firma PwC.

Miejsce, w którym został wybudowany Park & Ride przed rozpoczęciem prac:

Park & Ride po otwarciu:

Zdjęcie tytułowe: Dron Expert