AktualnośćiGmina Ścinawa

Finał konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2019 (FOTO)

Wyróżnienia dla najpiękniejszej wsi, najlepszego przedsięwzięcia odnowy wsi, a także dla najpiękniejszej zagrody wręczono podczas finału tegorocznej edycji konkursu Piękna Wieś Dolnośląska, który odbył się 5 października w Opawie w gminie Lubawka. Organizatorzy docenili walory Chełmka Wołowskiego oraz aktywność i inicjatywy podejmowane przez jego mieszkańców, wieś z gminy Ścinawa zajęła 5. miejsce (tuż za podium, ponieważ przyznano dwa 3. miejsca)! Nagrodę z rąk marszałka Cezarego Przybylskiego odebrali przedstawiciele wyróżnionej miejscowości z sołtys Anetą Pałac na czele, a towarzyszył im burmistrz Krystian Kosztyła.

– Gratuluję tegorocznym laureatom i dziękuję za ich kreatywność, pasję i zaangażowanie w pracę na rzecz swoich małych ojczyzn – mówił podczas uroczystości marszałek Cezary Przybylski. Wydarzeniu towarzyszył ciekawy program artystyczny. Publiczności zaprezentowały się m.in.: orkiestra dęta z Lubawki, kabaret U3W, a także zespół Zgoda z Chełmska Śląskiego. Dodatkowo uczestnicy mogli skosztować tradycyjnych specjałów prezentowanych na stoiskach gastronomicznych oraz zapoznać się z twórczością lokalnych artystów.

Społeczność Chełmka Wołowskiego to lokalni patrioci, dumni ze swojej wsi, którzy czują się odpowiedzialni za jej wygląd. Podejmują wspólne inicjatywy, ale nie tylko razem pracują, bo i potrafią się doskonale bawić. – Zauważyliśmy, że wielki bodziec dla aktywności mieszkańców Chełmka Wołowskiego stanowiło zrealizowanie w 2016 roku inwestycji dotyczącej modernizacji drogi gminnej z Tymowej do Chełmka Wołowskiego i w samym Chełmku. Roboty obejmowały również budowę zjazdów na posesje oraz dojść do furtek i montaż nowego, energooszczędnego oświetlenia – opowiadał burmistrz Krystian Kosztyła.

Okazało się, że inwestycja przyczyniła się nie tylko do poprawy komunikacji i bezpieczeństwa na drogach, ale przełożyła się na poprawę wizerunku samej wsi i jej atrakcyjności w oczach mieszkańców, którzy z zaangażowaniem dbają teraz o publiczne mienie, otworzyli się na siebie, wspólnie pracują, rozwijają się, spędzają razem czas wolny, kultywują tradycje przodków i integrują. Na opisane zadanie, które zostało ukończone niespełna 3 lata temu, ścinawski samorząd otrzymał 1 mln zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020.

– Dodam, niejako podkreślając, że pamiętamy również o wszystkich innych miejscowościach naszej gminy, że obecnie trwają finalne prace projektowe i ostatnie przygotowania do rozpoczęcia, już w terenie, robót budowlanych związanych z bardzo dużym zadaniem inwestycyjnym, w ramach którego skanalizowane zostaną wsie: Buszkowice, Dąbrowa Dolna, Dąbrowa Środkowa, Dłużyce, Dziesław, Dziewin, Krzyżowa, Parszowice, Przychowa, Ręszów, Sitno, Turów, Wielowieś i Zaborów. Wraz z budową kanalizacji zaplanowano także odtworzenia i budowy dróg oraz chodników, tam gdzie przebiegać będą instalacje, czyli kolektory i przyłącza – zapowiada burmistrz Kosztyła. – Mamy więc nadzieję, że w podejmowanych przez lokalny samorząd inicjatywach kolejni mieszkańcy znajdą inspirację do wspólnego działania. Wsie zyskają na wyglądzie, funkcjonalności, zostaną uporządkowane. Jednocześnie zapewniam, że wszelkie przejawy aktywności mieszkańców, które będą się przekładały na rozwój miejscowości, będą mocno przez nas wspierane – dodaje szef lokalnego samorządu.

Finał konkursu Piękna Wieś Dolnośląska 2019 w Opawie:

Chełmek Wołowski przed modernizacją dróg:

Chełmek Wołowski po modernizacji dróg: