AktualnośćiGmina Ścinawa

Jutro dożynki – zapraszamy!

Przed nami kolejne święto plonów, w sobotę 24 sierpnia w Ścinawie odbędą się dożynki dla całego powiatu lubińskiego. Jak nakazuje tradycja, za tegoroczne zbiory i zakończenie żniw oraz prac polowych w zdrowiu, podziękujemy wspólnie, w szerokim gronie, przy dobrej muzyce i w miłej atmosferze. Nie zabraknie więc koncertów i animacji dla dzieci. Samą imprezę na błoniach poprzedzi natomiast msza w intencji rolników i działkowców, zaplanowana na godz. 14:00, po której ulicami Ścinawy przejdzie korowód dożynkowy.

Tradycyjnie o sam obrządek zadba Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, który po raz pierwszy wystąpi w nowych strojach, więc święto plonów będzie miało należną oprawę, tym bardziej, że kolejny raz organizuje je Centrum Turystyki i Kultury. Dopiero po oficjalnej części rozpoczną się koncerty, animacje i specjalne warsztaty kulinarne, które poprowadzi finalistka programu Hell’s Kitchen Polska, szefowa kuchni w restauracji „Piekielna Kura” – Sylwia Biały. Rozstrzygnięte zostaną także dożynkowe konkursy, w tym ten najważniejszy, albowiem wybrany zostanie najpiękniejszy wieniec – w pierwszej kolejności z gminy Ścinawa, a następnie powiatu lubińskiego, który w późniejszym terminie weźmie udział w rywalizacji na wojewódzkim święcie plonów.

Wieńce dożynkowe przygotowało 10 sołectw z gminy Ścinawa, rywalizowały będą: Buszkowice, Chełmek Wołowski, Dłużyce, Dziesław, Parszowice, Przychowa, Ręszów, Sitno, Wielowieś i Zaborów. Sołectwa zaprezentują również na stoiskach swojskie jadło, można więc będzie spróbować prawdziwych przysmaków, przygotowanych z naturalnych składników, z dbałością o szczegóły przekazywane przez pokolenia.
Na scenie tego dnia zagrają: Power Play, Szula, 2 plus 1, Coctail Boys, a o 23:00 rozpocznie się zabawa taneczna.

– Dziękuję wszystkim sołectwom, które podtrzymują dożynkowe tradycje i aktywnie uczestniczą w gminnych, a już po raz kolejny powiatowych, obchodach święta plonów w Ścinawie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu lubińskiego na ścinawskie błonie, gwarantujemy dobrą zabawę, ale z zachowaniem tradycji naszych przodków, które to należy kultywować – podkreśla Anna Podbucka, dyrektor CTiK w Ścinawie.

Po trudach pracy przyszedł czas na wspólną zabawę. Dożynki Gminno-Powiatowe w Ścinawie odbędą się w sobotę 24 sierpnia. Zapraszamy!