AktualnośćiGmina Ścinawa

Chcą, działają, realizują projekty (FOTO)

Trzy aktywne kobiety ze Ścinawy: Jowita, Ela i Jagoda, utworzyły grupę nieformalną i napisały projekt aktywizujący niepełnosprawnych i poszkodowanych przez los z powiatu lubińskiego. Na realizację zadania pozyskały 5.000,00 zł z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich i zaczęły działać.

Grupa zrekrutowała do projektu 20 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osoby niepełnosprawne, bezradne i samotne. Poprzez swoje działanie panie pomogły innym osobom poszkodowanym przez los. Skupiły się na organizacji warsztatów kreatywnych: wyrobu biżuterii, garncarstwa i rękodzieła artystycznego oraz warsztatów kulinarnych i psychologicznych. Zadbały także o aktywność fizyczną uczestników, organizując marsze nordic walking.
Zajęcia prowadzone były w Ścinawie w budynku „Fundacji Przystań w Ścinawie” przy ul. Królowej Jadwigi 5. Spotkania miały na celu: nabycie nowych umiejętności, podniesienie własnej samooceny oraz zmiany zachowań na właściwe.
Zajęcia z psychologiem przyczyniły się do zaangażowania uczestników w życie społeczne, poprawiły u nich komunikację, zaradność, a przede wszystkim zintegrowały grupę.
Marsze nordic walking odbywały się w parku miejskim w Ścinawie. Dodatkowo grupa pojechała do Lubina na spektakl filmowy pt. „Planeta Singli 3” oraz na basen.
Podczas zajęć warsztatowych uczestnicy projektu wykonywali różnorodną biżuterię (kolczyki, bransoletki, korale, klipsy, wisiory i broszki), ciekawe wyroby z gliny ( figurki, półmiski, magnesy, ozdobne butelki, patery) wytwory rękodzielnicze ( kasetki ozdobione metodą decupage, zegary wykonane metodą M-bosingu, kartki okolicznościowe, pudełka papierowe okolicznościowe, pudełka na chusteczki higieniczne, piórniki, pojemniki na biżuterię i na skarby) oraz przepyszne potrawy kulinarne (pierogi, spaghetti, kurczaka z warzywami, ciasta).

19 lipca, na zakończenie projektu, zorganizowano spotkanie podsumowujące w ogrodzie fundacji. Uczestnicy przygotowali wystawę swoich prac rękodzielniczych, a grupa kulinarna zadbała o potrawy z grilla.