AktualnośćiGmina Ścinawa

Startuje ŚRM, czyli Ścinawski Rower Miejski

W piątek 12 kwietnia gmina Ścinawa wystartuje z nowym projektem, wpisanym w realizację zadania: „Wdrażanie strategii niskoemisyjnej poprzez ograniczenie ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta Ścinawy”. Rower miejski to ważny element „Park & Ride”, a więc parkingu-statku przy ścinawskim porcie, który promuje zdrowy i aktywny tryb życia wśród mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. Dostawę, kompleksową obsługę „jednośladów” oraz systemu ich wypożyczania zapewni konsorcjum firm z Warszawy, którego liderem jest Orange Polska Spółka Akcyjna.

W ramach ŚRM (Ścinawskiego Roweru Miejskiego) dostarczył i sukcesywnie uruchamia:
1. rowery z wyposażeniem (30 sztuk, w tym 3 przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych),
2. stojaki rowerowe (30 sztuk),
3. totemy informacyjne (3 sztuki),
4. stronę internetową dedykowaną projektowi,
5. aplikację mobilną,
6. system informatyczny.

Jednoślady, które będą do wypożyczenia, to rowery najnowszej (IV) generacji, dostosowane do potrzeb użytkowników, jednocześnie łatwe w obsłudze. Do wypożyczenia roweru niezbędny będzie smartfon z zainstalowaną darmową aplikacją ROOVEE. Rowery mają na stałe wmontowane GPS, dzięki takiemu rozwiązaniu operator, wie gdzie aktualnie pojazd jest użytkowany.

– Dzięki aplikacji mobilnej w kilka sekund uruchomisz przejazd. Po pobraniu aplikacji zarejestruj swoje konto w systemie, doładuj elektroniczną portmonetkę wymaganą przez operatora kwotą i uruchamiaj przejazd za pomocą kodu QR umieszczonego na rowerze. Po zakończeniu przejazdu zamknij urządzenie zabezpieczające rower zgodnie z animacją w aplikacji i nie martw się o stan swoich środków. W każdej chwili możesz również wstrzymać przejazd za pomocą opcji pauzy i bez przeszkód zrobić zakupy czy wypić kawę ze znajomymi. Twój rower w tym czasie będzie zarezerwowany tylko dla Ciebie. W przypadku gdy zauważysz usterkę zgłoś ją do nas za pomocą intuicyjnego interfejsu zgłaszania usterek. Pamiętaj że sprawny rower to Twoje bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Zeskanuj kod i ruszaj w drogę!- czytamy w opisie aplikacji ROOVEE.

Z chwilą uruchomienia projektu dla użytkowników roweru miejskiego dostępne będą trzy stacje:

– przy Park & Ride (parkingu-statku),
– przy Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa (ul. Rynek 17),
– przy Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie (ul. T. Kościuszki 1).

W ramach rozwijania projektu ścinawski samorząd planuje zakup kolejnych jednośladów i montaż następnych stacji w najbardziej newralgicznych punktach miasta- przedsięwzięcie ma być zrealizowane w ramach zadania: „Ochrona bioróżnorodności i udostępnianie zasobów przyrodniczych poprzez rozbudowę i doposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej (ROEE-LGOM) w Dziewinie”.
– Stawiamy na ekologię i turystykę, a projekt Ścinawskiego Roweru Miejskiego to kolejny przykład działań naszego samorządu, które mają się przyczynić do promocji aktywnego trybu życia wśród mieszkańców i ograniczenia ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta. Przypomnę też, że w celu ograniczeń emisji CO2 do atmosfery, w jednostkach użyteczności publicznej, wykorzystujemy alternatywne źródła pozyskiwania energii i rozwiązania energooszczędne. Staramy się też edukować mieszkańców, szczególnie dzieci i młodzież, w zakresie ekologii i odnawialnych źródeł energii. Ponadto planujemy rozbudowę sieci ścieżek i dróg rowerowych, z końcem minionego roku oddano do użytku ponad 2 km odcinek nowej trasy w ciągu ulicy Legnickiej, w kierunku Ręszowa, w samej Ścinawie w ramach projektu rewitalizacji zieleni w mieście powstaną kolejne drogi dedykowane jednośladom, liczymy że pomysł się przyjmie w naszym mieście- mówi burmistrz Krystian Kosztyła.

Projekt pn. „Wdrażanie strategii niskoemisyjnej poprzez ograniczenie ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta Ścinawy” dofinansowany jest ze środków EFRR w ramach RPO WD 2014-2020