AktualnośćiGmina Ścinawa

Narodowy spis przez internet!

Od 1 kwietnia br. trwa obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszmań 2021 i przypominamy, że podstawową jego podstawową formą jest internetowy formularz. Dla osób, które nie są w stanie spisać się w zdalny sposób, przygotowane zostały udogodnienia.

Na spisanie się mamy czas do 30 września, tym razem obywatele mają obowiązek przekazać informacje na swój temat za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie spis.gov.pl. Jeśli z jakiegoś powodu nie możemy tego zrobić, trzeba to zgłosić na infolinii GUS do końca sierpnia.

– Informację o tym, kto już się spisał, będziemy mieć z bazy osób spisanych, zawierającej numer PESEL każdej z tych osób. Respondent po zalogowaniu się w aplikacji do samospisu ma czternaście dni na spisanie się. Jeśli w tym terminie nie dokona spisu, zadzwoni do niego rachmistrz spisowy w celu dokończenia wywiadu – wyjaśnia Alicja Pietrusiewicz z Dolnośląskiego Ośrodka Badań Regionalnych GUS we Wrocławiu.

Wszystkie osoby dodane na formularzu i prawidłowo spisane są zwolnione z obowiązku samospisu.

Rachmistrzowie będą do nas dzwonić od 4 maja. Telefonu od ankietera może się wówczas spodziewać każdy, kto wcześniej zgłosił taką potrzebę na spisowej infolinii, a także osoby, które nie dokończyły procedury spisowej online.

Dla osób pozbawionych dostępu do Internetu lub z innych powodów nie mogących spisać się tą drogą przygotowane zostały biura spisowe w urzędach gmin. Gminne Biuro Spisowe mieści się w Urzędzie Miasta i Gminy Ścinawa gabinet nr 7. Wcześniej trzeba umówić się na wizytę pod jednym z numerów:
76 740 02 18
76 740 02 13
76 740 02 31
Spisać można się także na infolinii obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku w godz. 8-18 pod nr 22 279 99 99.
Pod tymi wszystkimi numerami telefonów można uzyskać informacje na temat spisu.

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej za zignorowanie spisu lub zbyt późne przekazanie informacji grozi grzywna, a za podanie nieprawdziwych danych, co jest przestępstwem, nawet dwa lata więzienia.