Aktualnośći

Uśmiech świętuje Dzień Górnika

Z okazji „Barbórki” prezes Dorota Giżewska przygotowała specjalną niespodziankę dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie. Przebrana w górniczy mundur, wygłosiła prelekcję na temat darów, które kryje w sobie ziemia.

W przeszłości Dorota Giżewska pracowała w uzdrowisku, w którym wydobywano borowinę, wody mineralne oraz lecznicze, w tym wody radonowe. Prezes fundacji wyjaśniła specyfikę wydobycia tych kopalin. Słuchacze poznali właściwości zdrowotne borowiny i wód w różnorodnych formach: kąpielach, okładach, inhalacjach oraz kuracjach pitnych. Co ciekawe, górnicy z uzdrowisk też obchodzą swoją „Barbórkę” i mają swoje wyjątkowe tradycje. Co roku przez jedno z uzdrowisk organizowana jest jedna wspólna duża biesiada.

Dorota Giżewska zaprezentowała się w górniczym stroju nie bez przyczyny, ponieważ posiada stopień górniczy – generalny dyrektor III stopnia. Dodatkowo szefowa fundacji WTZ „Uśmiech” zakłada czako z zielonymi piórami, a na samym stroju galowym nosi odpowiednie naszywki i emblematy. Przy okazji wyjaśniła podopiecznym, co oznaczają medale i odznaki, a sama posiada Honorowy Kordzik Górniczy i medale resortowe.
Słuchacze byli pod wielkim wrażeniem „górniczych opowieści”, mieli okazję pozować do zdjęć w czako (w górniczej czapce). Przede wszystkim podopieczni fundacji dowiedzieli się, w jak ciężkich i niebezpiecznych warunkach pracują górnicy.
Foto: WTZ „Uśmiech”