AktualnośćiGmina Ścinawa

Uczczą śmierć szczególnego kapłana

21 października tradycyjnie w kościele p. w. Świętej Rodziny w Parszowicach wspominany będzie błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. 19 października przypada 34. rocznica męczeńskiej śmierci kapłana, wielkiego patrioty, który jedną z pierwszych mszy odprawił właśnie w kościele w Parszowicach. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 13:30, w tym roku wyjątkowym akcentem, bo znajdujące się w Parszowicach rondo otrzyma imię bł. ks. Jerzego.

Kulminacyjnym punktem uroczystości będzie oczywiście Msza Święta pod przewodnictwem biskupa Stefana Regmunta, połączona z ucałowaniem relikwii błogosławionego księdza.

Po eucharystii wszyscy przybyli goście wysłuchają programu słowno-muzycznego w wykonaniu karkonoskiego Zespołu Folkowego „Szyszak”, a następnie będą mogli obejrzeć wystawę plastyczno-fotograficzną, poświęconą życiu księdza Jerzego. Dla uczestników uroczystości przygotowano także inne atrakcje, m. in. okazjonalny kalendarz, a więc szczególną pamiątkę. Przybyli mogą liczyć na poczęstunek oraz wspólne zdjęcie. Nie zabraknie też specjalnych stoisk, swój udział zapowiedziała Fundacja „Przystań” ze Ścinawy. Dla dzieci pojawią się okoliczni kramarze.
28 maja 1972 bł. Ks. Jerzy przyjął święcenia z rąk księdza kardynała Stefana Wyszyńskiego w Archikatedrze św. Jana w Warszawie, a już 4 czerwca 1972 roku w kościele w Parszowicach, razem ze swoim kolegą Bogdanem Liniewskim, odprawił jedną z pierwszych mszy tuż po święceniach. O tym fakcie przypominają pamiątkowe tablice w kościele. Jerzy Popiełuszko nie tylko był księdzem, ale zagorzałym obrońcą praw człowieka w PRL, a także kapelanem warszawskiej „Solidarności”, który odważnie wspierał prześladowanych robotników. 19 października 1984 roku został zamordowany.

Natomiast od 2005 roku w kościele w Parszowicach gromadzą się licznie wierni, członkowie „Solidarności” Zagłębia Miedziowego oraz przedstawiciele wielu środowisk ludzi pracy, by upraszać wstawiennictwo ks. Jerzego – patrona ludzi pracy, a od 2014 roku oficjalnego patrona „Solidarności”. 15 października 2010 roku kościół w Parszowicach otrzymał na własność relikwię błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki, a w 2015 roku, „Solidarność” Zagłębia Miedziowego ufundowała do kościoła obraz bł. Jerzego.
Warto wspomnieć, że w Parszowicach nadal mieszkają osoby, które osobiście znały i gościły w swoich domach bł. ks. Jerzego. Z roku na roku uroczystości i pamięć o Jerzym Popiełuszce przyciągają do Parszowic coraz więcej ludzi. Organizowane są piesze i rowerowe pielgrzymki, a wszystkim przyświeca jeden cel – oddać część temu wybitnemu kapłanowi.

Na wspólne świętowanie rocznicy serdecznie zapraszają: ksiądz proboszcz Grzegorz Ropiak wraz z parafianami.