AktualnośćiGmina Ścinawa

Szkoła w Tymowej znów bezpieczna (FOTO)

Od początku wakacji trwa remont Szkoły Podstawowej w Tymowej. Inwestycję realizuje firma BUDOKOMPLEX Leon Raba z siedzibą w Lubinie, która została wybrana w postępowaniu przetargowym, przeprowadzonym przez gminę. Budowlańcy wykonują już prace wykończeniowe, placówka od września służyła będzie uczniom.

– Prace przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem, choć ich zakres trochę się rozszerzył. W związku z równaniem posadzek na korytarzu segmentu A, gdzie znajdują się stalowe ściągi, musieliśmy uwzględnić równanie podłóg również o pomieszczenia sal lekcyjnych, a co za tym idzie, przerabiać otwory drzwiowe do klas, bo chcieliśmy wszystko wyrównać do jednego poziomu. Dodatkowo sale zostały ogólnie odświeżone. W trosce o bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły trzeba było wykonać te roboty. Dodatkowo, również na parterze, usunęliśmy „progi”, które mogły utrudniać swobodne poruszanie się po obiekcie, szczególnie osobom niepełnosprawnym- tłumaczy Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie. – Od września placówka będzie służyła uczniom, ewentualnie wykonawcy pozostaną drobne prace wykończeniowe. Nie będzie to jednak miało wpływu na bezpieczeństwo i komfort nauki dla dzieci- dodaje kierownik.

Przedmiotowa inwestycja realizowana jest w związku z decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą gminie usunięcie nieprawidłowości w stanie technicznym obiektu, konkretnie chodzi o zniwelowanie następujących uszkodzeń oraz wad:

• uszkodzenia tynków elewacji budynku,
• spękania ściany szczytowej zachodniej segmentu A,
• niewłaściwe odprowadzenia wód deszczowych z budynku (uszkodzone i pozrywane rynny i rury spustowe oraz obróbki blacharskie),
• niedrożna kanalizacja deszczowa otoczenia budynku,
• uszkodzone izolacje przeciwwilgociowe ław i ścian fundamentowych,
• uszkodzone betonowe opaski przy ścianach budynku,
• uszkodzona betonowa nawierzchnia placów wokół budynku szkoły,
• uszkodzone zewnętrzne części kominów i obróbki blacharskie,
• uszkodzenia i nierówności nawierzchni posadzek na korytarzach (segment A),
• przecieki stropodachów (segment A, B i C).

– Większość z zakresu, który zobowiązani byliśmy wykonać jest już zrealizowana, tych wad i uszkodzeń powodujących, że obiekt niszczał i stanowił realne zagrożenie nie dostrzegali moi poprzednicy. Cieszę się, że od września dzieci wrócą do szkoły w Tymowej i będą się uczyły w odnowionym, a co najważniejsze- bezpiecznym budynku- mówi Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. – Mieszkańcy wsi i sąsiednich miejscowości oraz pracownicy szkoły bardzo zabiegali o remont placówki, byli zdeterminowani i są nadal, bo pomagają w niektórych pracach. Zobligowali się też do posprzątania klas, ich zaangażowanie jest godne pochwały- dodaje Kosztyła.