AktualnośćiGmina ŚcinawaŚcinawa

Teraz zrobione porządnie (FOTO)

Wyremontowana świetlica wiejska w Zaborowie czeka na odbiór. Generalny remont samego budynku dobiegł końca, obiekt robi wrażenie i powinien posłużyć mieszkańcom na długie lata. Ponadto jeszcze w bieżącym roku, w bezpośrednim sąsiedztwie świetlicy, powstanie plenerowa siłownia oraz plac zabaw z tzw. strefą relaksu. Dla porównania załączamy zdjęcia sprzed i po remoncie.

W ramach zadania zrealizowano bardzo szeroki zakres prac remontowo-budowlanych: odwodniono cały budynek, zaizolowano i ocieplono fundamenty, osuszono ściany i zabezpieczono je przed wilgocią, położono nową instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną, wymieniono stolarkę drzwiową oraz okienną, która spełnia odpowiednie normy termo-izolacyjne, ogólnie wyremontowano pomieszczenia. Nowy blask zyskały: kuchnia, pomieszczenie gospodarcze, sala pomocnicza, a przede wszystkim główna sala ze sceną. W budynku przebudowano również toalety, jedną z nich dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zainstalowano pompę powietrza z ogrzewaniem podłogowym oraz klimatyzację. Świetlica w Zaborowie to obiekt po termomodernizacji, z nową elewacją.
Niebawem, w ramach odrębnego zlecenia, powstanie wspomniana siłownia, a w tzw. strefie relaksu pojawią się: ławki, gry plenerowe, zostanie zasadzona zieleń. Najmłodszych ucieszy bez wątpienia nowy plac zabaw.

– Również z myślą o najmłodszych mieszkańcach Zaborowa wykonaliśmy tak kompleksowy remont obiektu. Jedna z sal świetlicy służyła często dzieciom, prowadzono w niej zajęcia i animacje, jak się okazało, podłoga w tym pomieszczeniu była w całości przegniła i spleśniała, w ogóle niezabezpieczona od fundamentów. Wspomniana sala wcześniej była także wiejską biblioteką, niektóre realizowane w niej przed remontem funkcje mają zostać przywrócone- mówi burmistrz Krystian Kosztyła.

Jedna z części obiektu w Zaborowie służy strażakom, druhowie korzystają z niektórych pomieszczeń świetlicy, przede wszystkim z toalet, których nie wykonano w dobudowywanej kilka lat temu dla nich część. – Wprowadziliśmy takie rozwiązania i udogodnienia, że wszyscy korzystający z obiektu będą czuli się w nim komfortowo. Budynek bardzo się zmienił, nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim funkcjonalnie. Pozbyliśmy się grzyba i wilgoci, obiekt przeszedł termomodernizację, a więc zmniejszy się jego zapotrzebowanie na pobór energii, nie będzie trzeba również co roku odświeżać i malować zmurszałych ściany, usunęliśmy źródło tych problemów. Mieszkańcy Zaborowa będą mogli w godnych warunkach spędzać wolny czas i rozwijać swoje zainteresowania- zapewnia Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim urzędzie.

Koszt modernizacji i przebudowy świetlicy to kwota: 1.119.300,00 zł. Jest to wartość z umowy z wykonawcą, który wygrał postępowanie przetargowe przeprowadzone pod koniec ubiegłego roku oferując cenę o kilkadziesiąt tysięcy niższą niż kolejna ubiegająca się o zlecenie firma. Obiekt zostanie w całości oddany do użytku we wrześniu br.

Przypominamy, że program modernizacji i remontów obiektów użyteczności publicznej na wsiach wspiera powiat lubiński przekazując na ten cel gminie Ścinawa dotację roczną w kwocie 1.000.000,00 zł.

Tak wyglądał obiekt przed remontem:

Tak wygląda świetlica w Zaborowie po remoncie: