AktualnośćiWydarzenia Kulturalne

Z książką na walizkach…

W czwartek, 7 czerwca 2018 r. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ścinawie gościła Kalinę Jerzykowską- autorkę książek dla dzieci i młodzieży. Wizyta odbyła się w ramach projektu „Z książką na walizkach. Polska na szóstkę”- to jubileuszowa, XV już edycja spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami, mająca na celu promocję czytelnictwa. Biorą w niej udział wybitni twórcy literatury dziecięcej i młodzieżowej, ilustratorzy, animatorzy i wydawcy.

Spotkanie z Kaliną Jerzykowską odbyło się w sali widowiskowej ścinawskiego CTiK, w którym uczestniczyły dzieci z klas IV szkoły podstawowej. Pisarka w ciekawy sposób mówiła o swoich książkach, czytała ich fragmenty oraz opowiadała anegdoty ze swojego życia prywatnego. Autorka przedstawiła również dzieciom najnowszą książkę pt. „Dwórki królowej Bony”.

Pani Jerzykowska zaprezentowała także specjalną książkę-album, którą stworzyła dla swojej mieszkającej w Stanach Zjednoczonych wnuczki, zawierającą zdjęcia dziewczynki i rymowane wiersze napisane specjalnie dla niej. Pisarka zachęcała uczestników spotkania do obcowania z książką od najmłodszych lat, bo czytanie rozwija wyobraźnię, wyposaża w podstawowe wartości oraz wzorce kulturowe. Za swoją niezwykle bogatą i zróżnicowaną twórczość Kalina Jerzykowska została uhonorowana tytułem Kawalera Orderu Uśmiechu.

Gość ścinawskiej biblioteki z przyjemnością odpowiadał na liczne pytania zadawane przez dzieci. Po spotkaniu, które przebiegło w miłej i luźnej atmosferze, można było nabyć publikacje pisarki i otrzymać autograf. Uczniowie otrzymali na pamiątkę zakładki do książki i gazetkę wydaną z okazji XV edycji dolnośląskich spotkań z młodymi czytelnikami.

Organizatorzy: Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, Biblioteka pod Atlantami w Wałbrzychu, Wydawnictwo Literatura, Wydawnictwo Akapit-Press.

Projekt dofinansowany przez: Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządy województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz ze środków dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.