AktualnośćiŚcinawa

W Ścinawie nie ma już czołgu (FOTO, VIDEO)

To koniec pewnej ery Ścinawy – z miejskiego rynku zniknął radziecki czołg T-34. Jego miejsce zajmie fontanna, zaś zdemontowany obiekt trafi w październiku na nowy parking-statek na nadbrzeże Odry. Data demontażu była nieprzypadkowa – usunięto go w 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

Demontaż zajął około godziny – tyle trwało zabezpieczenie miejsca, przymocowanie czołgu oraz przetransportowanie go na ciężarówkę. Gmina, przy okazji rewitalizacji centrum miasta, planuje w tym miejscu wybudować fontannę.

Prace obserwowało kilkudziesięciu mieszkańców Ścinawy. Jedni z demontażu byli zadowoleni, inni – wręcz przeciwnie.

– To dla nas zupełnie nowa sytuacja. Z rynku znika symbol miasta. Dziwnie będzie patrzeć na pusty cokół. Ważne, żeby stanął gdzieś indziej, żeby nie tracić symbolu – mówią ścinawianie.

Miasto musiało zdemontować pomnik, bo tak nakazuje ustawa dekomunizacyjna przyjęta przez obecny rząd. Wynika z niej, że wszelkie pomniki, osoby, organizacje i wydarzenia, symbolizujące komunizm lub ustrój totalitarny – muszą zostać usunięte.

– Jako że napis na cokole pomnika jest neutralny, wystąpiliśmy do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię. Napis nie mówi wprost o żołnierzach radzieckich, którzy walczyli o odbicie Ścinawy. Upamiętnia on tych, którzy polegli w styczniu 1945 roku w walkach o Ścinawę. Liczyliśmy, że pomnik nie będzie podlegał pod ustawę dekomunizacyjną. Niestety spotkaliśmy się z odmową – przyznaje burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.

W Ścinawie znajduje się więcej obiektów, które będą musiały zniknąć z powodu ustawy dekomunizacyjnej. – Mamy w mieście trzy obiekty, o które w imieniu rządu upomniał się wojewoda dolnośląski – wylicza Kosztyła

Pierwszy obiekt to czołg. Drugi symbol znajduje się w parku miejskim i został zdemontowany tego samego dnia, co czołg. Trzeci obiekt nie leży w gestii samorządu Ścinawy, gdyż zlokalizowany jest na pasie drogi krajowej, na gruncie skarbu państwa, będącego w dyspozycji wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Demontaż pomnika, ścinawianie zapamiętają również z uwagi na symboliczną datę.

– Dzisiaj szczególny dzień, tzw. Dzień Zwycięstwa – 73 lata temu, 8 maja 1945 roku zakończyła się II wojna światowa – przypomina burmistrz Ścinawy.

Czołg nie znika jednak na zawsze. Wkrótce stanie na nowym parkingu-statku, który powstanie obok mostu drogowego na Odrze.

– Musimy go wypiaskować i odpowiednio zakonserwować. Wszystko po to, aby mógł stanąć w nowym miejscu i wyglądać należycie – tłumaczy burmistrz Ścinawy.

Na budowę parkingu-statku, gdzie umieszczony zostanie odświeżony czołg, Ścinawa dostała ponad 7 mln zł dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej.

– W związku z lokalizacją, czyli przy rzece i moście ścinawskim – parking będzie miał atrakcyjną formę statku. Budowa ma się zakończyć planowo w październiku tego roku. Prognozujemy, że czołg stanie tam również w październiku – dodaje Kosztyła.

W dniu wczorajszym na zleceniem gminy miejscowa komunalka usunęła także pomnik, który był zlokalizowany w parku w pobliżu plebani.

O tej historycznej chwili informowały również inne portale: