AktualnośćiŚcinawa

Czołg zniknie z rynku!

Już niebawem pomnik, na który składa się postument, pamiątkowa tablica oraz czołg T-34 zniknie ze ścinawskiego rynku. Gmina, przy okazji rewitalizacji centrum miasta, planuje w tym miejscu wybudować fontannę- projekt tej inwestycji uzyskał unijne wsparcie, a także akceptację konserwatora zabytków. Jednak to nie rozpoczęcie tego zadania skłania do podjęcia takich działań.

O temacie usuwania pomników upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia, daty symbolizujące komunizm, lub też inny ustrój totalitarny opisanym w ustawie dekomunizacyjnej przyjętej przez obecny rząd słyszymy już od pewnego czasu. W Ścinawie zidentyfikowano trzy takie obiekty: w rynku, w parku w pobliżu plebani oraz u zbiegu ulic Wrocławskiej, Wołowskiej i Sportowej- wszystkie powinny być usunięte do końca marca br. Termin minął, a Wojewoda Dolnośląski prosi gminę o wyjaśnienia- pismo w tej sprawie można zobaczyć TUTAJ.

– W całej korespondencji z wojewodą byliśmy w tym temacie transparentni, nie wywiązaliśmy się z ustawowego terminu ponieważ nie chcieliśmy ponosić dodatkowych, niemałych kosztów- mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła. – Likwidację pomnika w rynku planowaliśmy wykonać przy okazji realizacji inwestycji związanej z budową parkingu w kształcie statku nad Odrą, gdzie sam czołg, jako pojazd i zabytek techniki zostanie wykorzystany i sfinalizować podczas rewitalizacji centrum Ścinawy, natomiast pomnik w parku zamierzaliśmy usunąć przy okazji rewitalizacji terenów zielonych w naszym mieście, przypominam, że na wszystkie te zadania dostaliśmy zewnętrzne dofinansowania, trzeci obiekt nie jest w gestii naszego samorządu, albowiem zlokalizowany jest na gruncie skarbu państwa, będącego w dyspozycji wrocławskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, o czym już raz informowaliśmy wojewodę oraz zarządcę, który także nie zrealizowała zadania w ustawowym terminie- wyjaśnia Kosztyła.

Gmina z uwagi na neutralny napis na postumencie pomnika w rynku wystąpiła również o opinię do Instytutu Pamięci Narodowej, który w odpowiedzi stwierdził, że obiekt podlega jednak zapisom ustawy dekomunizacyjnej- pismo w tej sprawie można zobaczyć TUTAJ.

Już wiadomo, że demontaż czołgu nastąpi w przyszłym tygodniu. Pojazd zostanie przekazany do konserwacji i piaskowania w ramach zadania związanego z budową parkingu w kształcie statku.

– W ubiegłym tygodniu burmistrz podpisał umowę na tę inwestycję, a wyłoniona firma ma te działania w swoim zakresie- mówi Przemysław Linda kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie (informowaliśmy o tym TUTAJ).

Po realizacji przedsięwzięcia czołg T-34 ma pełnić rolę atrakcji promującej ścinawskie bunkry i umocnienia zlokalizowane na linii Odry.

Z kolei likwidacja pomnika w parku została zlecona miejscowemu zakładowi komunalnemu i niebawem będzie realizowana.