Aktualnośći

PARKING-STATEK + 4 mln i rozpoczęcie inwestycji!

Niedawno burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła oraz marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podpisywali umowę na dofinansowanie projektu zatytułowanego „Wdrażanie strategii niskoemisyjnej poprzez ograniczenie ruchu zmotoryzowanych w centrum miasta Ścinawy”. Wówczas Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyznał na realizację przedsięwzięcia związanego budową PARKINGU-STATKU blisko 2,5 mln zł, pisaliśmy o tym TUTAJ. W miniony poniedziałek zarząd województwa, na wniosek ścinawskiego samorządu przyznał dodatkowo aż 4 mln zł, obecnie cała dotacja na przedmiotowe zadnie kształtuje się na poziomie około 6,5 mln zł.

– Zakładaliśmy, że razem z otrzymaną dotacją, inwestycję wykonamy za około 4 do maksymalnie 5 mln złotych, a swój wkład mieliśmy zabezpieczony w bieżącym budżecie, uchwalonym jeszcze pod koniec 2017 roku- mówi Przemysław Linda, kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju w ścinawskim magistracie. – Jednak sytuacja na rynku się zmieniła, ostatnio wykonawcy składają oferty na znacznie większe kwoty niż wynika to z naszych kosztorysów, przypuszczaliśmy, że za taką sumę ciężko będzie znaleźć firmę do realizacji tego projektu i faktycznie kwoty proponowane w ofertach były znacznie wyższe, dopiero dodatkowe 4 mln zł umożliwiły nam wyłonić przedsiębiorstwo, które zrealizuje zadanie- wyjaśnia Linda.

W miniony wtorek, 24 kwietnia gmina podpisała umowę z Przedsiębiorstwem Transportowo-Budowlanym Sp. z o.o. z Wrocławia na wykonanie robót związanych budową PARKINGU-STATKU. Termin ich realizacji to koniec października br., natomiast wartość kontraktu to kwota 8.977.497,48 zł brutto.

– Gdyby nie dodatkowe wsparcie i przychylność zarządu województwa, a szczególnie marszałka Cezarego Przybylskiego, realizacja tego przedsięwzięcia stałaby pod dużym znakiem zapytania- mówi burmistrz Krystian Kosztyła. – Większość inwestycji, które podejmujemy ma finansowanie ze źródeł zewnętrznych, przede wszystkim unijnych, przypomnę, że od 2015 roku pozyskaliśmy niebagatelną sumę aż 85 mln złotych, głównie z tych środków finansowane są ważne dla mieszkańców przedsięwzięcia m.in. kanalizacja, drogi, strefa gospodarcza i wiele innych- podkreśla Kosztyła.

Przypomnijmy, że w sąsiedztwie portu oraz drogi krajowej, w pobliżu mostu na Odrze powstanie parking w kształcie statku ze 122 miejscami postojowymi, jedną z dwóch stacji wypożyczania rowerów, przystankiem komunikacji zbiorowej, a także toaletami publicznymi zlokalizowanymi w dziobie całej konstrukcji. Całkowicie wyremontowana zostanie również sąsiadująca z obiektem gminna droga, tj. fragment ulicy Wołowskiej. Ponadto w ramach zadania zaplanowano nasadzenia zieleni, postawienie elektronicznych punktów informacyjnych oraz przeniesienie czołgu z centrum Ścinawy, który będzie stał na dziobie PARKINGU-STATKU.

Inwestycja ma się rozpocząć po długim, majowym weekendzie.