Pozostałe

Powiat zadba o zęby najmłodszych mieszkańców

To będzie już siódmy program profilaktyczny, realizowany przez powiat lubiński w ciągu ostatnich kilku lat. Tym razem samorząd chce zadbać o najmłodszych – właśnie rusza program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci.

Program adresowany jest do dzieci od 1 do 18. roku życia oraz ich rodziców. – Będziemy starali się dotrzeć do rodziców i opiekunów dzieci i uświadomić ich o potrzebie leczenia próchnicy u najmłodszych. To bardzo poważny problem, w Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy. Zepsute zęby ma już 80 procent dzieci i młodzieży – podkreśla starosta Adam Myrda

Czy ten problem dotyczy też dzieci z naszego powiatu? Właśnie to ma wykazać powiatowy program profilaktyki próchnicy zębów u dzieci. Na początek powiat wyśle do rodziców listy z ulotkami na temat programu. Znajdują się tam informacje m.in. o tym jak należy dbać o zęby najmłodszych oraz jakie świadczenia przysługują naszym dzieciom, w ramach wizyty na NFZ w gabinecie stomatologicznym.

– Informacje i edukacja to początek naszej akcji. Docelowo zależy nam, aby wszystkie dzieci udały się do stomatologa, który sprawdzi stan ich uzębienia. Łącznie chcemy przebadać 12,8 tys. dzieci. To pozwoli nam ocenić stan uzębienia dzieci z naszego powiatu i zdiagnozować problem – podkreśla Michał Huzarski, pełnomocnik zarządu powiatu do spraw promocji i ochrony zdrowia.

Wcześniej jednak rodzice będą musieli wyrazić zgodę na badanie ich dziecka u stomatologa. Cała procedura będzie się odbywać poprzez szkoły. Na zebraniach z rodzicami zbierane będą zgody, później dzieci odwiedzać będą gabinety stomatologiczne, a na koniec rodzic otrzyma informację od dentysty o stanie uzębienia jego pociechy oraz dalszych krokach związanych z leczeniem. – Wyznaczymy też terminy, kiedy rodzice wraz z młodszymi dziećmi będą mogli udać się na taką wizytę kontrolną. Musimy też zdecydować jak to rozwiązać, jeśli chodzi o maluchy ze żłobków i przedszkoli. Być może stomatolog odwiedzi ich w placówce, bo obawiamy się, że wizyta u lekarza bez rodzica może być dla takiego malucha zbyt dużym stresem – dodaje starosta.

Program adresowany jest do dzieci z całego powiatu. W Lubinie umowę o współpracy z powiatem zawarło pięć gabinetów stomatologicznych oraz jeden ze Ścinawy. Tam badane będzie uzębienie najmłodszych. – Włączamy się w tę akcję, bo dbanie o uzębienia najmłodszych to bardzo ważna sprawa – podkreśla Krystian Kosztyła, burmistrz Ścinawy. – Liczymy, że uda się przebadać wszystkie dzieci z naszej gminy – dodaje.

Docelowo powiat zastanawia się też nad przywróceniem gabinetów stomatologicznych w szkołach. – Ich likwidacja była błędem – uważa starosta

Szczegóły na temat programu można znaleźć na specjalnej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że w 2013 roku, sprzedając szpital przy ulicy Bema, władze powiatu zapowiedziały, że część uzyskanych w ten sposób środków, zostanie przeznaczonych na programy zdrowotne. Dbanie o zęby najmłodszych, to już siódmy z takich programów. Wcześniej realizowane były szczepienia przeciwko grypie, profilaktyka wykrywania raka prostaty u mężczyzn, profilaktyka i wykrywanie osteoporozy u kobiet, szkolenia z zakresu pierwszej pomocy dla uczniów oraz szczepienia dla dziewczynek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV. Od ubiegłego roku mieszkanki powiatu lubińskiego mogą się też za darmo przebadać pod kątem raka szyjki macicy. Ten program potrwa do 2019 roku.

– Dodatkowo zdecydowaliśmy o przedłużeniu dwóch programów – szczepieniom przeciwko HPV dla dziewczynek oraz badaniom pod kątem osteoporozy. W najbliższym czasie chcemy też ponownie przeprowadzić szczepienia przeciwko grypie oraz zajęcia z pierwszej pomocy dla młodzieży. Wychodzimy bowiem z założenia, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. A żeby zapobiegać, trzeba też szkolić i edukować – podsumowuje starosta Myrda.

Źródło: lubin.pl