Gmina Ścinawa

Warsztaty z decoupage’u w Dziewnie

Decoupage to technika zdobnicza polegająca na przyklejaniu na odpowiednio przygotowaną powierzchnię typu drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika, wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Natomiast decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru tak, aby wtopił się całkowicie i nie był wyczuwalny przy dotknięciu. W zamyśle ma on wyglądać jak namalowany. Natomiast decoupage pochodzi od francuskiego czasownika „decouper” co oznacza wycinać.

Właśnie tej sztuki ozdabiania przedmiotów uczyli się mieszkańcy Dziewina na warsztatach, które odbyły się w dniach od 12 do 24 stycznia br. Organizatorem przedsięwzięcia było niedawno powołane Koło Gospodyń Wiejskich, sołtys wsi Andrzej Sajak oraz rada sołecka. Zajęcia prowadziła Barbara Kaleńczuk, uzdolniona artystycznie mieszkanka Dziewina.

W czwartek, 25 stycznia w obiekcie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, który jednocześnie pełni w Dziewnie funkcję świetlicy, odbyło się uroczyste podsumowanie decoupage’owego projektu, w którym uczestniczyli: przewodniczący Rady Miejskiej w Ścinawie Marek Szopa wraz z radymi: Mariuszem Mostowski, Józefem Szebeszowiczem oraz Pawłem Kowalskim, burmistrz Krystian Kosztyła i dyrektor Departamentu Rozwoju w ścinawskim urzędzie Dariusz Stasiak.

W trakcie spotkania można było podziwiać prace wykonane przez mieszkańców. Inicjatorce przedsięwzięcia oraz instruktorce prowadzącej zająca, Barbarze Kaleńczuk szczególne podziękowania złożył sołtys Dziewina Andrzej Sajak, który był wdzięczny za zaangażowanie, twórcze podejście i chęci kontynuowania działań z tym związanych.

Natomiast burmistrz Kosztyła wspólnie z dyrektorem Stasiakiem uznali, że takie warsztaty można realizować także na innych wsiach, a przedmioty wykonane techniką decoupage’u mogą stać się śmiało lokalnym produktem i kolejnym symbolem Dziewina oraz gminy.