Ścinawa

Jutro Dzień Niepodległości

11 listopada 2017 rok to 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 roku, kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Dlaczego Święto Niepodległości obchodzimy właśnie 11 listopada? Co się wydarzyło 11 listopada 1918 roku?

Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku, gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość. 11 listopada 1918 r., po 123 latach od rozbiorów Polska odzyskała wolność. Własnie dlatego obchodzimy Dzień Niepodległości.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym, a wybór 11 listopada był nieprzypadkowy. 11 listopada 1918 po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim zakończyła się I wojna światowa.

Ponadto dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski w tym dniu został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Po negocjacjach Piłsudskiego z Centralną Radą Żołnierską 11 listopada 1918 r. wojska niemieckie zaczęły wycofywać się z Królestwa Polskiego. W nocy żołnierze rozbroili niemiecki garnizon, który stacjonował w Warszawie. Dzień później Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.

Z tej okazji burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła, Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie oraz Stowarzyszenie „Aktywnie dla Gminy Ścinawa” serdecznie zapraszają mieszkańców na obchody Narodowego Święta Niepodległości. O godzinie 11: 00 oficjalne uroczystości rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ścinawie.

Dalsza część obchodów z udziałem marszałka Józefa Piłsudskiego, odbędzie się w przy pomniku pamięci. Złożenie kwiatów to już tradycja, która symbolizuje pamięć o poległych rodakach. W programie ceremonii zaplanowano również występ okolicznościowy ścinawskiej młodzieży.

Ponadto dla zgromadzonych w parku przewidziano rozgrzewający poczęstunek – każdy będzie mógł posilić się specjalnie przegotowaną na tę okazję grochówką.