ŚcinawaWydarzenia Kulturalne

Uroczystości z okazji Dnia Niepodległości w Ścinawie

W tym roku obchodziliśmy 99. rocznice odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie przygotowało kilkudniowy program związanych z obchodami tego święta.

Uroczystości rozpoczęły się już 9 listopada konkursem utworów o kraju ojczystym, w klimacie patriotycznym i harcerskim. W muzycznym przeglądzie udział wzięło 32 solistów. Jury w składzie: Bartłomiej Gers-Nienartowicz – II Kapelmistrz Zakładowej Orkiestry Dętej „Huty Miedzi Głogów”, Janusz Światowski- komendant Komisariatu Policji w Ścinawie, Krzysztof Marek- prezes Stowarzyszenia „Aktywnie dla Gminy Ścinawa”, Marian Bączek- muzyk, prezes zarządu orkiestry górniczej ZG Lubin, wyłoniło następujących laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych:

  • kategoria przedszkolaki: I miejsce zajęła Alicja Winowicz, II Sandra Czajkowska, a III Adela Kowalska;
  • kategoria klasy 0, I i II: I miejsce Paulina Morar, II Natalia Kietla, natomiast III Ula Kowalska;
  • kategoria klasy III, IV, V: I miejsce Zuzanna Budnik, II Kasia Pytlarz, a III Kinga Mielcarek;
  • kategoria klasy VI, VII oraz I i II gimnazjum: I miejsce Zosia Kwaczenko, II Natalia Godzina, III Ewelina Kuśmierczyk.

Wieczorem dnia następnego, w sali widowiskowej CTiK, po raz pierwszy w ramach obchodów odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Zespołem Folklorystycznym Ziemi Ścinawskiej. Śpiewanie miało zaakcentować, że święto odzyskania niepodległości jest radosnym czasem, ale również momentem pełnym zadumy nad losami naszego narodu.

Zwieńczeniem patriotycznego weekendu był 11 listopada. Dzień Niepodległości rozpoczął się, jak w wielu miejscach naszego kraju, od uroczystej mszy świętej, której przewodniczył ks. Andrzej Janicki, natomiast homilię wygłosił proboszcz ścinawskiej parafii ks. Andrzej Pławiak. W nabożeństwie uczestniczyły liczne poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Krystianem Kosztyłą i radnymi Radny Miejskiej w Ścinawie. Obecni byli także: komendant Komisariatu Policji w Ścinawie, dyrektorzy gminnych jednostek, szkół, sołtysi, reprezentanci lokalnych stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy gminy.

Dalsza część obchodów odbyła się pod pomnikiem pamięci, tam zostały złożone wieńce i wiązanki kwiatów. Następnie dzieci oraz młodzież, w krótkim przestawianiu słowno-muzycznym podkreślili ważność tego święta, przypominając zgromadzonym o istotnych datach i postaciach związanych z odzyskaniem niepodległości.

Głos zabrał również burmistrz Krystian Kosztyła, który zwrócił uwagę, że w 99-letniej historii, po ponownym pojawieniu się Polski na mapie Europy, tej prawdziwej wolności nie było tak wiele, dlatego bardzo ważne jest, żeby obecne pokolenie ją doceniało, pamiętając jednocześnie o przeszłości.

Kilka słów do zgromadzonych skierował również mieszkaniec gminy Ścinawa, Michał Siwak, który wcielił się w postać marszałka Józefa Piłsudskiego. Jako osoba represjonowana za czasów komunistycznych podkreśla dużą rolę kościoła katolickiego w walce o wolność.

Po zakończeniu części oficjalniej każdy mógł posilić się specjalnie przygotowaną na tę okazję grochówką.