Aktualnośći

Dożynki gminne w porcie nad Odrą (FOTO)

W minioną niedzielę rolnicy, sadownicy i działkowcy z gminy Ścinawa obchodzili święto plonów, które po raz pierwszy zorganizowano w ścinawskim porcie. Najpierw odbyła się uroczysta msza dziękczynna, później tradycyjny obrzęd dożynkowy z podziękowaniami i życzeniami oraz symboliczne dzielenie się chlebem. Oceniono upieczone bochny, sołeckie stoiska oraz przepiękne korony żniwne, po obradach jury wręczono nagrody oraz wyróżnienia. W tym roku w konkursie na najpiękniejszy wieniec oraz stoisko triumfowała Krzyżowa. Oczywiście nie zabrakło artystycznych występów na scenie, dominowały brzmienia folkowe oraz rytmy disco.

Uroczystości w porcie zgromadziły mieszkańców, rolników, sadowników, działkowców oraz zaproszonych gości, aby wspólnie celebrować zakończenie żniw i podziękować za tegoroczne zbiory. W obchodach uczestniczyli samorządowcy z gospodarzem gminy Krystianem Kosztyłą na czele. Nie zabrało ścinawskich radnych oraz przewodniczącego Mateusza Łazarka. Do Ścinawy przyjechał również poseł na sejm RP Tadeusz Samborski, przewodnicząca rady powiatu Jadwiga Musiał, czy wójt gminy Wądroże Wielkie Elżbieta Jedlecka.

Podczas obrzędu dożynkowego poprowadzonego przez Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej, bochenek chleba, przekazali burmistrzowi Kosztyle, starostowie Magdalena i Przemysław Stachów.
– Bardzo dziękuję wszystkim rolnikom naszej ścinawskiej ziemi za waszą ciężką pracę i trud, najpierw trud związany z przygotowaniem ziemi i orką, późnij trud zasiewu ziarna, następnie trud dbania o to, by wzrastające zboże nie zagłuszyły plewy, a na końcu ciężką pracę przy zbiorach, przy żniwach. Dziękuję także sadownikom, działkowcom, pszczelarzom i życzę, żeby pożywienia, a przede wszystkim chleba naszego powszedniego nam nie brakowało – mówił burmistrz Kosztyła.

Po oficjalnej części na scenie zagościł folklor, zrobiło się barwnie oraz wesoło. Grupa TACY SAMI, a także Zespół Folklorystyczny Ziemi Ścinawskiej pod przewodnictwem Marii Francuz udowodnili, jak bardzo kochają i potrafią muzyką, tańcem oraz śpiewem rozkołysać publiczność.

Na uczestników dożynkowej zabawy czekało wiele atrakcji, a czas w porcie umiliły głównie występy artystyczne. Nie zabrakło sztuczek i iluzji, w podróż do świata magii zabrał zgromadzonych Paweł Kwiecień.

W międzyczasie rozstrzygnięto konkursy dożynkowe, jak co roku wybrano najpiękniejszy wieniec. Do rywalizacji zgłosiło się 10 sołectw: I miejsce zdobyła Krzyżowa, II Ręszów, a III Przychowa. Jednak wszystkie dzieła zauroczyły członków jury, dlatego wyróżniono pozostałe 7 sołectw (Buszkowice, Dłużyce, Dziewin, Lasowice, Parszowice, Tymowa oraz Zaborów), każde otrzymały nagrodę finansową. Zwycięska korona żniwna będzie zgłoszona i weźmie udział w rywalizacji na dożynkach wojewódzkich, które już 7 września w sąsiednich Małowicach.

Podczas ścinawskiego święta plonów rozstrzygnięto także konkursy na najpiękniejsze stoisko oraz na chleb dożynkowy. W tym pierwszym nagrodę główną zdobyła Krzyżowa, a wyróżnienia otrzymały 4 sołectwa (Buszkowice, Dziesław, Reszów i Tymowa). Z kolei w konkursie, gdzie oceniano własnoręcznie wypieczone bochny chleba, klasyfikacja była następująca: I miejsce Ręszów, II Parszowice, a III Zaborów. Tu wyróżniono także Dąbrowę Środkową oraz Turów.

Już się przyjęło, że na dożynkach króluje disco polo i tym razem nie mogło być inaczej. Po uroczystym wręczeniu nagród i uhonorowaniu poszczególnych sołectw, na scenie zaśpiewał Bartosz Abramski, po jego występie zagrała grupa muzyczna Boney M Cover, a tuż po nich, kończąc imprezę, zaprezentował się zespół MAJKEL.

Foto: Ula i Paweł Noszczyńscy