AktualnośćiGmina Ścinawa

Rolnicy i samorządowcy dyskutowali na forum

Rolnicy, przedstawiciele instytucji wspierających tę gałąź gospodarki oraz samorządowcy spotkali się na cyklicznym forum, zorganizowanym w miejscowości Obora od patronatem wójta Gminy Lubin Tadeusza Kielana. Spotkanie poprowadził nowy przewodniczący Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej Roman Pastuch. Dyskutowano na temat ogólnopolskiego protestu rolników, na ręce samorządowców złożone zostały postulaty ustalone podczas strajku, który odbył się w Lubinie 16 lutego br.

Reprezentanci Rady Powiatowej Dolnośląskiej Izby Rolniczej podziękowali samorządowym władzom za utrzymanie niskich stawek podatku rolnego, odbierając to działanie jako wsparcie w trudnej sytuacji, w jakiej znaleźli się polscy rolnicy.

– Ze zrozumieniem przyjąłem sformułowane przez rolników postulaty. Uważam, że w obliczu kryzysu geopolitycznego, w którym znalazła się Europa, należy jak najszybciej wypracować korzystne dla wszystkich porozumienie. Dzisiejsze forum skupiło szerokie grono rolników z powiatu lubińskiego, ale również przedstawicieli branż i instytucji, które z nimi współpracują, dzięki temu dyskusje były pełniejsze – relacjonuje uczestniczący w spotkaniu burmistrz Krystian Kosztyła.

Oprócz problemów poruszanych na protestach, rolnicy dyskutowali także na temat gospodarki łowieckiej, aktualnej sytuacji epizootycznej, płatnościach za rok 2023 i tegorocznych naborach oraz o możliwościach pozyskiwania gruntów z zasobu skarbu państwa.

W spotkaniu uczestniczyli oczywiście aktywni rolnicy z gminy Ścinawa, m.in. Kamil Chomiński, Wojciech Osiadacz, Paweł Kowalski, Tadeusz Szczęśniak, Józef Szebeszowicz, Grzegorz Chirowski, Franciszek Baranowski, Krzysztof Kulik czy Piotr Łukasiewicz.

Poniżej publikujemy również postulaty protestujących rolników:

Foto: UG Lubin