AktualnośćiGmina ŚcinawaŚcinawaWydarzenia Kulturalne

Dożynki gminne w strugach deszczu (FOTO)

Uroczystym nabożeństwem w ścinawskim kościele w intencji rolników zainaugurowano gminne święto plonów, które odbyło się w minioną niedzielę. Po mszy św. korowód dożynkowy udał się na rynek, gdzie rolnicy oraz zaproszeni goście podziękowali za tegoroczne zbiory oraz zakończenie żniw w zdrowiu. Tradycyjnie z uczestnikami festynu władze gminy przy udziale zaproszonych gości podzieliły się chlebem, a następnie na scenie w centrum miasta rozpoczęły się zaplanowane wstępy muzyczne i taneczne.

Choć pogoda nie dopisała do Ścinawy z wizytą przyjechali m.in.: minister Krzysztof Kubów, członek zarządu województwa dolnośląskiego Tymoteusz Myrda, przewodnicząca rady powiatu lubińskiego Jadwiga Musiał, w imieniu senator Doroty Czudowskiej obecna była Grażyna Majchrzyk. W uroczystościach uczestniczyli również: powiatowy lekarz weterynarii Wiesława Bober, inspektor weterynaryjny Arkadiusz Dulemba, kierownik lubińskiego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Marcin Marek oraz zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Lubinie Mirosław Juzak. Oczywiście w dożynkach udział wzięli ścinawscy radni z przewodniczącym Markiem Szopą na czele, sołtysi oraz członkowie rad sołeckich z terenu gminy.

Podczas obrzędu dożynkowego poprowadzonego przez Zespół Folklorystyczny MOJĘCICE, bochen chleba, wypieczony z tegorocznego ziarna, burmistrzowi Kosztyle przekazali starostowie tegorocznego święta plonów, Józef i Marta Sowieccy.

– Pragnę wszystkim rolnikom, sadownikom, działkowcom oraz gospodarzom ziemi ścinawskiej podziękować za trud zasiania, posadzenia, pielęgnowania oraz zbioru tegorocznych plonów, życzę wszystkim, aby w naszych domach nigdy nie zabrakło chleba, proszę też o to, żeby ten owoc pracy rąk ludzkich zawsze szanować – mówił burmistrz Ścinawy.

Uroczystość uświetniły występy artystyczne: zagrała grupa muzyczna HAJA, a tuż po nich na scenie zaprezentowała się Akademia Tańca i Ruchu „Street Flow”.

Podczas dożynek wybrano najpiękniejszy wieniec. Do rywalizacji zgłosiły się 4 sołectwa z gminy Ścinawa: I miejsce zdobyły Dłużyce, II Zaborów, na podium znalazły się wszystkie rękodzieła, ponieważ miejsce III ex aequo zdobyła Dąbrowa Środkowa i Dolna wraz z Parszowicami. Zwycięscy otrzymali nagrody finansowe. Ponadto przewodnicząca Jadwiga Musiał przekazała w imieniu samorządu powiatowego dodatkowy upominek dla zwycięzców.

Później było już tylko rozrywkowo, uczestnicy festynu bawili się w rytm muzyki zespołów disco polo: Cristo Dance, Skalars oraz Avangarde.

Zwieńczeniem tegorocznych dożynek był występ grupy SAMMY SWOI, jej członkowie korzystali z dorobku znanych artystów, grając i śpiewając kowery popularnych utworów. Niestety warunki atmosferyczne nie zachęcały do świętowania w plenerze, a szkoda bo Ścinawa lubi się bawić.

O święcie plonów w gminie Ścinawa pisały również inne portale:

Foto: Ula i Paweł Noszczyńscy.