AktualnośćiGmina Ścinawa

Modernizują studnie głębinowe w Ścinawie (FOTO)

Firma JS Jacek Stępnik z Jawora zaprojektowała działania renowacyjne, opracowała niezbędną dokumentację, a teraz rozpoczęła modernizację studni głębinowych, które stanowią główne ujęcia wody dla miasta Ścinawa i części gminnych wsi. Fachowcy rozpoczęli prace na obiekcie nr 1 przy ulicy Królowej Jadwigi – w pobliżu siedziby ZGK, przy użyciu specjalistycznej wiertnicy. Wartość zawartego na renowację studni kontraktu opiewa na kwotę blisko 1 mln zł, termin realizacji to 4 miesiące od momentu rozpoczęcia prac w terenie.

– Z uwagi na planowane wiercenia równoległe na głębokość aż 150 metrów i specyfikę prac, wykonawca musiał uzyskać zgodę marszałka, a następnie przedłożyć Plan Ruchu Górniczego w Urzędzie Górniczym we Wrocławiu, który został niedawno zatwierdzony. W związku z powyższym mogła się rozpocząć bardzo ważna dla mieszkańców gminy inwestycja, która niewątpliwie wpłynie na poprawę jakości podawanej do gospodarstw domowych wody i zminimalizuje występowanie awarii – komentuje Piotr Hasiuk, kierownik operacyjny ścinawskiej spółki ZGK.

Zawarty na renowację studni głębinowych kontrakt obejmuje wszystkie istniejące ujęcia w Ścinawie: rekonstrukcja polegająca na oczyszczeniu studni i odkolmatowaniu złoża oraz wymianie urządzeń dotyczy ujęcia nr 1 i nr 2, natomiast ujęcie nr 3 poddane będzie regeneracji uwzgledniającej oczyszczenie studni i odkolmatowaniu złoża.

Renowacja studni głębinowych jest jednym z elementów szerszego zadania zatytułowanego „Budowa SUW Ścinawa oraz budowa sieci wodociągowej rozdzielczej w m. Ścinawa”. Inne ważne aspekty tego przedsięwzięcia to: unowocześnienie i rozbudowa głównej stacji uzdatniania wody w Ścinawie (wybudowanej jeszcze w latach 90-tych, gdzie niebawem rozpoczną się prace budowlane), adaptacja hydroforni w Wielowsi na potrzeby eliminacji azotanów i azotynów (tutaj prace dobiegają końca), a także wymiana około 5 km najstarszej sieci wodociągowej na terenie miasta (prace w tym zakresie trwają już od kilku miesięcy, dotychczas wymieniano około 3,7 km starych rur).