Aktualnośći

Są naszymi mistrzami!

Od lipca do końca września br. fundacja „Tymonix” realizowała na terenie gminy Ścinawa projekt „Bądźmy mistrzami”, który był skierowany do osób niepełnosprawnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym. Uczestnicy projektu brali udział w zajęciach plastycznych, rękodzielniczych i witrażu, prowadzonych na terenie Warsztatu Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie.

W pracowni plastycznej uczestnicy wykonywali różnorodne prace plastyczne z wykorzystaniem materiałów: kredek, farb, bibuły. Powstały również prace na deseczkach i ikony. Podczas ich tworzenia, uczestnicy uczyli się nie tylko precyzji , doskonałości, ale i cierpliwości. Doskonalili umiejętności wykonywania kartek okolicznościowych techniką scrapbookingową a także klejenia mozaik. W trakcie realizacji projektu uczestnicy na warsztacie rękodzielniczym wykonywali ozdabianie przedmiotów metodą decoupage. Jest to technika ozdabiania poprzez naklejanie wzorów z serwetek lub papieru ryżowego na odpowiednio przygotowanej powierzchni. W trakcie realizacji projektu w pracowni wyrobu witraży uczestnicy wykonali prace ze szkła oraz na szkle, począwszy od płaskich, nieskomplikowanych zawieszek witrażowych po przedmioty przestrzenne i obrazy. W ten sposób zdobyli i poszerzyli wiedzę z zakresu wykonywania biżuterii techniką Tiffany. Powstały również witrażowe anioły, świeczniki oraz kwiaty. Uczestnicy uczyli się precyzji, ostrożności i dokładności. Dodatkowym efektem zajęć z witrażownictwa było wzbudzanie ciekawości i zachęcanie do kreatywności oraz tworzenia prac ze szkła. W trakcie projektu odbywały się również zajęcia ruchowe z jogi i nordic walking, a taże konsultacje i warsztaty z psychologiem i pedagogiem. Oczywiście projekt nie ograniczał się tylko do zajęć na terenie WTZ – uczestnicy wyjechali również do Lubina na kręgielnię gdzie mogli rozegrać mini-turniej a także zrelaksowali się w trakcie seansu w kinie Helios na polskiej komedii „Mayday”. Na zakończenie odbyło się podsumowujące projekt spotkanie grillowe i wystawa prac uczestników.

– „Projekt był super!” – mówi Beata – „Najbardziej podobały mi się zajęcia z nordic walkingu – lubię chodzić i spędzać czas na świeżym powietrzu, a przy pani Jagodzie nie da się ćwiczyć bez uśmiechu i radości. Nauczyłam się też wykonywania decoupage na warsztacie rękodzielniczym.”
Projekt realizowany w ramach Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw i finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.
Operatorzy na Dolny Śląsk: Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych Stowarzyszenie Tratwa i Fundacja Umbrella.

Źródło: Warsztaty Terapii Zajęciowej „Uśmiech” w Ścinawie