AktualnośćiGmina Ścinawa

Ścinawa przyjazna seniorom (FOTO)

W miniony piątek w Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie odbyła się inauguracja Programu Gmina Przyjazna Seniorom, którego celem jest aktywizacja i edukacja osób 60+ z zakresu ekonomii, bezpieczeństwa czy nowych mediów. Decyzję o udziale w przedmiotowym projekcie ścinawski samorząd podjął jeszcze w ubiegłym roku. W uroczystości, oprócz samych seniorów, udział wzięli m.in. przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem Krystianem Kosztyłą i przewodniczącym ścinawskiej rady Markiem Szopą na czele, reprezentant Stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora Marek Pilch, komendant Komisariatu Policji w Ścinawie Łukasz Ziemba, a także przedsiębiorcy i instytucje działające na obszarze naszej gminy, które już zdecydowały się zostać Firmami Przyjaznymi Seniorom.

W trakcie uroczystości burmistrz Ścinawy odebrał certyfikat Gmina Przyjazna Seniorom, a następnie wręczył pierwszym mieszkańcom Ogólnopolskie Karty Seniora, otrzymali je:
• Eugenia Mazurkiewicz,
• Teresa Kogut,
• Lucyna Lulek,
• Henryk Smelkowski,
• Kazimierz Makuchowski.

Już po samym spotkaniu, chęć posiadania takiej karty zgłosili wszyscy uczestnicy zajęć Uniwersytetu III Wieku, a więc ponad 100 ścinawskich seniorów. Kartę, która uprawnia do zniżek w wybranych punktach usługowych i sklepach może otrzymać bezpłatnie każdy zainteresowany mieszkaniec naszej gminy, który skończył 60. rok życia. Koordynatorem programu jest Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie, a wyrobienie kart jest możliwe w sekretariacie CTiK (od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 16:00).

Podczas uroczystej inauguracji wręczone zostały również specjalne certyfikaty dla pierwszych przedsiębiorców z terenu naszej gminy – Firmy Przyjazne Seniorom, którzy już udzielają naszym najstarszym mieszkańcom różnych zniżek i bonifikat na swoje produkty i usługi.
Do programu dotychczas przystąpili:
• Miejsko-Gminny Zespół Zakładów Opieki Podstawowej w Ścinawie (10% zniżki na zabiegi fizjoterapeutyczne; 10% zniżki na zakup sprzętu medycznego nie objętego refundacją ze środków publicznych; 10% zniżki na usługi pielęgniarskie; 5% zniżki na badania laboratoryjne),
• IDEA GLASS Łukasz Czech (7% zniżki),
• Urszula Noszczyńska Fotografia (50 % zniżki),
• Centrum Turystyki i Kultury w Ścinawie (30% zniżki na wydarzenia płatne).

– Projekt się rozwija, w skali kraju zniżki dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Seniora oferuje tysiące firm, są to m.in. ośrodki wypoczynkowe, sieci sklepów spożywczych, apteki, u nas na starcie mamy cztery podmioty, ale koordynatorzy z CTiK rozmawiają z kolejnymi przedsiębiorcami, wiele wskazuje na to, że niebawem dołączą inne lokalne firmy, które będą oferowały zniżki na swoje usługi i asortyment. Udział w programie to nie tylko możliwe oszczędności, ale również edukacja seniorów, którzy chcą być aktywni i spędzać pożytecznie swój wolny czas – mówił podczas spotkania burmistrz Krystian Kosztyła.

Uroczysta inauguracja była również okazją do przekazania ważnych informacji dotyczących tego jak nie dać się oszukać, na co seniorzy mają zwracać uwagę przy coraz częstszych próbach i nowych metodach wyłudzeń. Krótki wykład w tym temacie poprowadził Marek Pilch z krakowskiego stowarzyszenia MANKO – Głos Seniora oraz Krzysztof Pawlik z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie.

Foto: Urszula Noszczyńska