AktualnośćiGmina Ścinawa

Statek gotowy! (FOTO)

Budowa statku pasażerskiego, stanowiącego wyposażenie Regionalnego Ośrodka Edukacji Ekologicznej, została zakończona, a jednostka już w sierpniu uzyskała „licencję na pływanie”. Wykonawcy, czyli Przedsiębiorstwu Wielobranżowemu „ATUT” s.c. Stocznia Januszkowice pozostało w zasadzie dostarczenie statku do ścinawskiego portu, jednak obecny jego stan na to nie pozwala. Fakt ten poświadcza stanowisko dyrekcji Urzędu Żeglugi Śródlądowej we Wrocławiu – załączone poniżej, z którym nie w pełni zgadza się zarząd województwa dolnośląskiego, sugerując, że to gmina powinna wziąć na siebie odpowiedzialność za stan rzeki i kanału portowego. Ścinawski samorząd odwołał się od decyzji zarządu województwa w sprawie jego wniosku o wydłużenie terminu obowiązywania umowy o dofinansowanie, do czasu odmulenia portu, wystąpił również do Wód Polskich/RZGW we Wrocławiu, o wykonanie tego zadania.

Jednostka została wybudowana, a już w sierpniu br. firma inspekcyjna Československý Lloyd wydała wspólnotowe (honorowane na obszarze Unii Europejskiej) świadectwo zdolności żeglugowej! Kontrolerzy Lloyd’a byli również obecni podczas tzw. technicznego wodowania jednostki, które odbyło się jeszcze kwietniu br.

– Niestety, w przestrzeni publicznej kolportowane są nieprawdziwe informacje na powyższy temat. Nie pierwszy raz i nie tylko w tej sprawie, zawsze ci sami ludzie świadomie próbują wprowadzić w błąd opinię publiczną. Gdyby choć jedna z tych kłamliwych, formułowanych od dłuższego czasu przez to środowisko przepowiedni miała się spełnić, gmina dawno by upadła. Jednak, jak widać gołym okiem, w wielu miejscach inwestycje postępują, projekty są realizowane, a pieniądze za kolejne wykonane i rozliczone zadania konsekwentnie spływają, zasilając budżet gminy. Zaproponowałem razem z radnymi mieszkańcom spójny program rozwoju, od pomysłu, poprzez finansowanie, po realizację, która trwa. Będzie on równie skutecznie realizowany w kolejnych latach – mówi burmistrz Ścinawy Krystian Kosztyła.