AktualnośćiGmina Ścinawa

Gmina z myślą o zdrowiu kobiet

Lokalny samorząd przekazał dotację celową w wysokości 30 tys. zł na dofinansowanie zakupu nowego mammografu dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej w Miedziowym Centrum Zdrowia S.A. Jeszcze w ubiegłym roku władze lubińskiego szpitala zaapelowały do Gminy Ścinawa o wsparcie inwestycji, warto podkreślić, że w Lubinie jedynie MCZ dysponuje takim sprzętem, który niestety kilka miesięcy temu uległ awarii i jednostka zmuszona była zawiesić tak potrzebne dla płci pięknej badania.

W Zakładzie Diagnostyki Obrazowej w MCZ diagnozowani są mieszkańcy Zagłębia Miedziowego i okolic, w tym oczywiście panie z Gminy Ścinawa. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet, mammografia to najskuteczniejsza forma stosowana w diagnostyce obrazowej, która stale się rozwija. By podnosić jakość badań, należy inwestować w nowoczesny sprzęt, który daje nowe możliwości i pozwala stawiać skuteczne diagnozy. Oczywiście niezbędny jest wykwalifikowany personel, w tym przypadku MCZ od wielu lat utrzymuje swoją renomę, a Zakład Diagnostyki Obrazowej jest referencyjnym ośrodkiem Ministra Zdrowia i posiada prawo specjalizacji lekarzy w swojej dziedzinie, co tylko potwierdza wysokie standardy jednostki.
Dotychczas MCZ dysponował przestarzałym technologicznie i wysłużonym sprzętem z 2009 r. który w minionym roku uległ awarii, a po jego naprawie sytuacja się powtórzyła.

– Oczywiście ścinawski samorząd pozytywnie odpowiedział na apel Miedziowego Centrum Zdrowia i przekazał wnioskowaną kwotę na zakup dobrej jakości mammografu. Przy okazji zachęcam mieszkanki naszej gminy, by wykonywały badania, ponieważ szybkie wykrycie zmian znacznie zwiększa szansę na wyleczenie. Z informacji przekazanych przez szefostwo szpitala wiem, że w czasie pandemii Covid-19 zgłaszalność pań na badania znacznie spadła, dlatego należy wrócić do dobrych nawyków i regularnie konsultować się ze specjalistami – mówi burmistrz Krystian Kosztyła.