AktualnośćiGmina Ścinawa

Monitorowana jakość powietrza w rynku (FOTO)

Na elewacji ścinawskiego ratusza została zamontowana tablica informująca o jakości powietrza w centrum miasta. Na wyświetlaczu można odczytać aktualne dane o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, ale przede wszytki o stężeniu pyłów zawieszonych – PM 2.5 i PM 10 (odpowiadających za tzw. smog). W samym urzędzie natomiast zawieszony został monitor, na którym wyświetlane są zbieżne dane. Opisywane sprzęty zostały zakupione dzięki środkom pozyskanym na obsługę punktu informacyjno-doradczego dotyczącego rządowego programu „Czyste Powietrze”, za którego pośrednictwem dotychczas 159 gospodarstw domowych z terenu naszej gminy wystąpiło z wnioskami o dotacje.

Informacyjna tablica LED została zamontowana na ścianie ratusza, od strony wejścia do magistratu. Urządzenie podłączono do działającego i zamieszczonego na urzędzie pyłomierza. Dotychczas mieszkańcy mogli kontrolować jakość powietrza zdalnie, za pomocą komputerów i urządzeń mobilnych, klikając w specjalną zakładkę na oficjalnej stronie: www.scinawa.pl – i takie raporty nadal są dostępne, z tym, że wskazują dane z czujnika dodatkowo ulokowanego przy Zespole Szkolono-Przedszkolnym w Ścinawie.

Z kolei monitor został zawieszony na 2 piętrze w ścinawskim ratuszu, przy biurze nr 27, w który mieści się gminny punkt konsultacyjno-doradczy programu „Czyste Powietrze”.

– Wychodząc naprzeciw mieszkańcom, postanowiliśmy, że środki przekazywane nam na obsługę punktu informacyjnego, przeznaczymy na zakup urządzenia, które pozwoli na bieżąco monitorować jakość powietrza w ścinawskim rynku, to na pewno ułatwi dostęp do informacji mieszkańcom, w tym seniorom. Jednocześnie zapraszamy do punktu obsługującego rządowy program w naszym urzędzie, od ponad dwóch lat pomagamy mieszkańcom ubiegać się o środki na wymianę pieców czy poprawę efektywności cieplnej ich domów – wyjaśnia Renata Staszkiewicz kierownik Referatu Funduszy Pozabudżetowych i Inicjatyw Obywatelskich w ścinawskim magistracie.