AktualnośćiGmina Ścinawa

Ścinawa wyróżniona podczas ogólnopolskiego forum samorządowców! (FOTO)

Dzisiaj zakończyło się jubileuszowe XX Samorządowe Forum Kapitału i Finansów, które odbywało się w Katowicach w dniach 12-13 października. Przedsięwzięcie łączy najbardziej wpływowych przedstawicieli administracji samorządowej i publicznej ze światem biznesu oraz finansów. Oprócz merytorycznych paneli dyskusyjnych i wymiany doświadczeń forum było również okazją do nagrodzenia działań inwestycyjnych i skuteczności w pozyskiwaniu oraz wykorzystywaniu środków unijnych przez jednostki samorządu terytorialnego. Podczas uroczystej Gali Inwestorów Samorządowych „Wspólnota”, która towarzyszyła wydarzeniu, Gminę Ścinawa reprezentował burmistrz Krystian Kosztyła, który odebrał dwa prestiżowe wyróżnienia dedykowane małym miastom! Ścinawa zajęła 2. miejsce w Polsce w kategorii wydatki inwestycyjne samorządów oraz 5. lokatę w zestawieniu uwzględniającym wykorzystanie środków pochodzących z Unii Europejskiej.

– To ogromne wyróżnienia, które potwierdzają skuteczność naszej pracy dla mieszkańców gminy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tych wyników, począwszy od radnych, którzy wspierają mnie w działaniach, podejmując czasem trudne, lecz zarazem potrzebne decyzje. Dziękuję całej naszej społeczności za wyrozumiałość, jestem przekonany, że kiedy widać już efekty końcowe prowadzonych przez samorząd działań inwestycyjnych, to w ostateczności doceniają uzyskiwane rezultaty. Swój udział w tym sukcesie mają również pracownicy ścinawskiego magistratu, którzy sumiennie wykonują swoje zadania – podkreślił burmistrz Krystian Kosztyła.

Samorządowe forum to największa i najważniejsza konferencja dla władz samorządowych w Polsce, podczas której dyskutuje się o problemach wykorzystania zasobów i aktywów, którymi gminy dysponują do jak najskuteczniejszego realizowania polityk, strategii i zadań o charakterze lokalnym. Specjaliści z różnych dziedzin dzielą się swoją bogatą wiedzą podczas paneli dedykowanych pracownikom urzędów, omawiają sytuacje które już się wydarzyły oraz takie, z którymi samorządowcy mierzyć się będą w najbliższym czasie.

– Sama gala, podczas której zostaliśmy wyróżnieni, to tylko jeden z elementów całego forum. Przede wszystkim uczestniczyłem w panelach dyskusyjnych, podczas których omawiano bieżące problemy samorządów, a także prezentowano ciekawe rozwiązania, poprawiające skuteczność w realizacji działań własnych gmin – dodał burmistrz Kosztyła.

Przypominamy, że wczorajsze nagrody dla Ścinawy, to nie jedyne wyróżnienia przyznane w ostatnim czasie. Z inicjatywy Fundacji Instytut Studiów Wschodnich, przygotowywany został również Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce – dokument naświetlający kondycję finansową polskich gmin, opracowany przez niezależnych ekspertów z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za rok 2021, w którym nasz samorząd w skali kraju zajął bardzo wysokie 4. miejsce! Wyniki tego rankingu były szczegółowo omawiane we wrześniu podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu. Więcej o przedmiotowym wyróżnieniu pisaliśmy w artykule: „4. miejsce wśród najbardziej gospodarnych gmin w Polsce!”.